Rosjanie nakrzyczeli na Pendereckiego (przez pomyłkę)
Data: 28-02-2012 o godz. 21:33:30
Temat: krytyka


Publiczność w moskiewskim Teatrze Bolszoj nakrzyczała w sobotę na Krzysztofa Pendereckiego (23.11.1933 w Dębicy). Wzięła go za szefa rosyjskiej Centralnej Komisji Wyborczej.

«Widzowie, którzy przyszli na operę Rodiona Szczedrina "Martwe dusze" według Nikołaja Gogola, wzięli siedzącego w loży dyrektorskiej, lubianego tu brodatego Polaka, za - również brodatego - szefa swojej Centralnej Komisji Wyborczej, Władimira Czurowa, uważanego za głównego winnego sfałszowania wyników rosyjskich wyborów.

To on właśnie miał zapewnić sukces putinowskiej partii Jedna Rosja w grudniowych wyborach do Dumy, bo - zdaniem wielu Rosjan - dopisał "partii władzy" głosy wyborców, którzy przy urnach w ogóle nie stanęli.

Na Pendereckiego posypały się więc złośliwe uwagi. Widzowie krzyczeli do niego: - "Czemu handlujesz martwymi duszami?", "Czurow to dzisiejszy Cziczikow!" (główny bohater "Martwych dusz", skupujący nazwiska zmarłych chłopów).

W poniedziałek na stronie internetowej festiwalu Złota Maska, w programie którego znalazł się spektakl, wyjaśniono widzom, z kim pomylili szefa CKW.

Informacjom rosyjskich mediów zaprzecza jednak Elżbieta Penderecka: - Nikt nie krzyczał, nic nie wiem o żadnym incydencie - stwierdziła w rozmowie z RMF FM. - Nikt nikogo nie pomylił, to absurdalne, ja nie mam na takie informacje żadnych odpowiedzi. To nonsens - dodała.»

(gazeta wyborcza.pl)





Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=9649