Michał Zabłocki i Czesław Mozil z nowym albumem 'Chodźcie na ławeczkę' Data: 27-10-2024 o godz. 21:10:09 Temat: Info
Znają się od dawna, znów wydali wspólny album - Michał Zabłocki (Michał Wojciech Zabłocki)(23.09.1964 Warszawa) i Czesław Mozil (12.04.1979 Zabrze) we wspólnym projekcie „Chodźmy na ławeczkę”
Singel promujący pt. „Ławeczka” zdobył nagrodę publiczności na 61. Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. A to była jedynie zapowiedź!
Album duetu Zabłocki / Mozil to słodko-gorzki komentarz do świata, ciut pociechy, odrobina rozgoryczenia, a wszystko przyprószone szczyptą humoru i wpadającą w ucho melodią.
(Zabłocki i Mozil)
A tak mówią o albumie sami artyści:
„Najlepszy lek na deprechę, to być razem. Więc chcemy z wami po prostu pobyć. Ale nie tylko. Nasza muzyka jest dla Was. Nasze teksty są dla Was. Mamy Wam coś do przekazania. Coś bardzo konkretnego i praktycznego. O tym jak żyć i nie zwariować w dzisiejszym świecie. Jak zachować tę odrobinę normalności, która się nazywa równowagą psychiczną, a kto wie, może nawet duchową?
Opowiemy Wam o tym w piosenkach i w nieskrępowanym, za każdym razem odmiennym, niepowtarzalnym i niczym nie wymuszonym scenicznym dialogu. A jest o czym gadać, oj jest!
Nasza współpraca rozpoczęła się równo 20 lat temu, bo w 2004 roku i zaowocowała wydanym cztery lata później albumem Czesław Śpiewa „Debiut”, ze słynną „Maszynką do świerkania”. Od tego czasu napisaliśmy wspólnie około 100 piosenek.
Za produkcję muzyki odpowiadają nasi przyjaciele: Artur Malik (także perkusja), Adam Drzewiecki (także instrumenty klawiszowe), Filip Kuncewicz (miks i mastering) oraz Tomasz Banaś (gitary).
Wszyscy razem stworzyliśmy tę muzykę. I wszyscy razem zapraszamy!”
(Mozil i Zabłocki, oczywiście poszli na ławeczkę)
Utworem promującym album jest "Szkoda życia", do którego Panowie nagrali klip w Sali szermierczej, Stowarzyszeniu Polskich Weteranów Szermierki.
Zabłocki Osobiście | Czesław Śpiewa "Chodźmy na ławeczkę"
℗ 2024 Agora Książka i Muzyka Sp. z o.o. / Michał Zabłocki
Lista utworów: (czas. 35:37)
Premiera: 25 października 2024
1. Ławeczka (3:23)
2. Szkoda życia (3:28)
3. Drzemy koty (2:45)
4. Ta nasza miłość (2:58)
5. Tak i nie (2:43)
6. Jesteś hitem (3:49)
7. Kto by pomilczał (2:31)
8. Rozkojarzony (2:58)
9. Jak kura pazurem (3:19)
10. Poezjo (4:20)
11. Dziwny pociąg (3:23)
(Realizacja Teledysku: Mania Studio)
„Szkoda życia na „bylejakość” może oznaczać dla każdego coś innego, ale w każdej sytuacji jednak coś większego, bo „zawsze za kolejną górą nowa góra znów jest górą”. Ta wspinaczka nie ma kresu. W dobie piosenek o odpuszczaniu i luźnym życiu, ta wydaje się zupełnie nie na czasie, bo opowiada o swego rodzaju życiowym „wyczynie”, o życiu jako projekcie, który można zawsze podnieść o poziom wyżej. I właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na realizację teledysku w realiach szermierczych. To właśnie sport jest najcelniejszą metaforą mierzenia się z samym sobą i z przeciwnościami losu.
Tak się złożyło, że w październiku 2024 roku wraz z prowadzoną przeze mnie drużyną szablową zdobyliśmy brązowy medal na Mistrzostwach Świata Weteranów w Dubaju. Fragmenty moich walk zaczerpnięte zostały właśnie stąd.” - mówi Michał Zabłocki.
(Czesław Mozil i Michał Zabłocki)
Michał Zabłocki - Poeta i autor tekstów ponad 500 piosenek w repertuarach wielu znanych artystów, takich jak Grzegorz Turnau (Cichosza, Naprawdę nie dzieje się nic, Bracka, Tutaj jestem, To tu to tam, Między ciszą a ciszą i wielu innych), Czesław Mozil (Maszynka do świerkania, cały album Debiut, 2 albumy z cyklu Księga Emigrantów, dwa albumy z cyklu Grajkowie Przyszłości), a nawet Górą ty, górą jaGolec Uorkiestry, w 2023 roku rozpoczął nowy projekt pod nazwą Zabłocki Osobiście, w ramach którego prezentuje na scenie własne utwory.
Pisze o sobie tak:
Byłem poetą, autorem tekstów piosenek, reżyserem filmów reklamowych i teledysków, wydawcą książek, animatorem życia literackiego, założyłem kwartalnik Czas Literatury, Dyskusyjne Kluby Czytelnicze, duży portal poetycki Emultipoetry, który działa od 10 lat, projekt Wiersze na murach, który działa od 20 lat. Trochę się działo i trochę się dzieje.
Ale jednego wciąż mi było brak, choć wcale nie zdawałem sobie z tego sprawy. W 2023 roku po raz pierwszy osobiście wyszedłem na scenę. I osobiście nagrałem pierwszą piosenkę. I rozpocząłem całkiem nowy rozdział w moim życiu. Kto wie, czy nie najważniejszy. Dziękuję Jankowi Rostworowskiemu, który mnie sprowokował, pisząc muzykę do zbioru „Ojcze nasz, 33 wiersze o moim tacie”. Tak osobiste pieśni musiałem wykonać osobiście. Od tego się zaczęło.
Dziękuję też Czesławowi Mozilowi, że zachwycił się tym pomysłem i wciąż mnie w nim wspiera.
Czesław Mozil - wykształcony muzyk, absolwent Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze, w Klasie Akordeonu. Laureat czterech Fryderyków i potrójnej platyny. Autor tekstów, kompozytor, aktor dubbingowy i osobowość telewizyjna. Jego ostatnia autorska płyta „#ideologiamozila” znalazła się w pierwszej dziesiątce zestawienia najlepszych płyt roku 2021 wg m.in. onet.pl i magazynu Polityka.