Polskie Radio wspomina Grzegorza Ciechowskiego
Data: 20-12-2021 o godz. 14:39:35
Temat: Info


W środę, 22 grudnia, minie dokładnie 20 lat od śmierci Grzegorza Ciechowskiego (29.08.1957 Tczew † 22.12.2001 Warszawa), lidera grupy Republika.



Żeby upamiętnić życie i twórczość wybitnego muzyka, producenta i tekściarza, Program 3 Polskiego Radia przygotował specjalną, rocznicową ramówkę, która wypełnią – również solowe i mniej znane – przeboje Obywatela G.C.

Żeby upamiętnić życie i twórczość wybitnego muzyka, producenta i tekściarza, Program 3 Polskiego Radia przygotował specjalną, rocznicową ramówkę, która wypełnią – również solowe i mniej znane – przeboje Obywatela G.C. Z kolei Portal Polskiego Radia udostępnił w poniedziałek, 20 grudnia, wspomnieniowy serwis specjalny ciechowski.polskieradio.pl . Publiczny nadawca uruchomił również cyfrową antenę grającą tylko utwory Republiki i jej lidera.

W ramach akcji „Obywatel G.C. w Trójce” w środę, 22 grudnia, na antenie Trójki zabrzmią oczywiście piosenki Republiki, ale nie zabraknie też solowych wcieleń Grzegorza Ciechowskiego (1957-2001), czyli tytułowego Obywatela G.C. oraz Grzegorza z Ciechowa. Ponadto pojawią się kompozycje, które muzyk pisał dla innych wykonawców.


Już w porannej audycji „Trójka budzi” (godz. 5.00-6.00) zaprezentowane zostaną mniej znane aranżacje utworów Ciechowskiego, które będą przeplatane nowszymi brzmieniami. W tym dniu „Nasza tonacja” (12.00-13.00) Michała Kirmucia zostanie w całości poświęcona artyście. Natomiast w audycji „W tonacji Trójki” (20.00-21.00), prowadzonej przez Michała Margańskiego, usłyszeć będzie można bardzo rzadkie wersje i aranżacje utworów z repertuaru Ciechowskiego. Będą to remiksy jego piosenek, ale także utwory nagrane przez niego m.in. z Kasią Kowalską. W audycji „Noc Harmonia” (22.00-23.00), Julia Sawicka przyjrzy się twórczości muzyka pod bardziej „jazzowym” kątem.

Tego dnia w Trójce wspominać Ciechowskiego będą grający z nim muzycy. Nie zabraknie również archiwalnych wywiadów i koncertów oraz ciekawostek o artyście. Na słuchaczy czekają płyty „Grzegorz Ciechowski / Spotkanie z legendą”.
***

Co oznaczały czarno-białe barwy na plakatach i płytach Republiki? Jakim człowiekiem był Ciechowski dla kolegów z zespołu i dla swoich bliskich? Jaką rolę w jego życiu odegrała tajemnicza Ewa Omernik?
Dlaczego muzyk stał się obiektem nienawiści mieszkańców Torunia? Na te i inne pytania znaleźć można odpowiedź w serwisie specjalnym ciechowski.polskieradio.pl – przygotowanym w 20. rocznicę śmierci artysty, który zmarł nagle 22 grudnia 2001 roku. Ciechowski był mocno związany z Polskim Radiem, w którym gościł wielokrotnie. Stąd też w serwisie c ciechowski.polskieradio.pl można usłyszeć wiele wypowiedzi zaczerpniętych z radiowego archiwum – zarówno głównego bohatera, jak i tych, którzy znali go osobiście, np. muzyków Republiki: Zbigniewa Krzywańskiego i Leszka Biolika.

„Biała flaga”, „Kombinat”, „Telefony”, „Mamona”, „Tak… Tak… To ja”, „Nie pytaj o Polskę” – te utwory autorstwa Grzegorza Ciechowskiego należą już do kanonu polskiego rocka. Wszystkie one znalazły się w repertuarze specjalnej stacji cyfrowej CIECHOWSKI NON STOP – uruchomionej przez Polskie Radio. Przez całą dobę odtwarzane są w niej piosenki spod szyldu Republiki, Obywatela G.C. i innych muzycznych projektów, w których „maczał palce” Ciechowski.

 Wyjątkowa płyta „Koncerty w Trójce vol. 13 – Republika. Live 8.12.1988” do kupienia w sklepie Polskiego Radia

(Artur Szklarczyk - Polskie Radio S.A. • Agencja Promocji)







Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=25590