Pat Metheny z nominacją do Grammy!
Data: 24-11-2021 o godz. 17:17:21
Temat: Info


Amerykańska Akademia Fonograficzna ogłosiła listę nominowanych do najbardziej prestiżowych nagród muzycznych świata. 64. ceremonia wręczenia nagród Grammy odbędzie się 31 stycznia przyszłego roku w Los Angeles.Pat Metheny !SIDE EYE NYC (V1.1V)" z nominacją do Grammy 2022 w kategorii Best Jazz Instrumental Album

„SIDE-EYE NYC (V1.IV)” to debiut nowego projektu SIDE-EYE trio, w którym artyście towarzyszą starannie dobrani, jak sam to określa, "muzycy nowej generacji, którzy w ciągu ostatnich kilku lat, szczególnie mnie zainteresowali". SIDE-EYE NYC (V1.1V) to mieszanka zupełnie nowych kompozycji z zaskakującymi nowymi interpretacjami niektórych z najbardziej lubianych utworów Metheny'ego, takich jak np. „Better Days Ahead”. Ten stary klasyk Pata Metheny'ego lśni w zupełnie nowym świetle. Fani artysty poznali już ten utwór w różnych wersjach. Teraz wyobraźcie sobie mały bar, w którym siedzą sobie i grają najwięksi jazzmani.
“Fascynuje mnie to, które z moich starszych utworów nadal interesują nowe pokolenia muzyków, a ten kawałek ma formę i harmonię, którą ludzie chcą grać i o niej rozmawiać.[...] James wniósł do niego klimat, który sprawił, że utwór nabrał świeżości" - komentuje Pat. Mowa tu o 26-letnim pianiście, organiście i klawiszowcu - James’ie Francies’ie, którego usłyszymy na pycie obok 34-letniego perkusisty, zdobywcy nagrody GRAMMY - Marcusa Gilmore’a. "Granie z nimi, to dla mnie naturalna kolej rzeczy" - mówi Metheny. "Oni dosłownie wychowywali się na tych utworach, grając te kompozycje od początków swoich muzycznych karier, zupełnie tak jak kiedyś robiłem to ja, grałem utwory innych muzyków, ostatecznie dołączając do ich zespołów".

(Pat Metheny / fot. Jimmy Katz)


Wydając ponad czterdzieści albumów w całej swojej znakomitej karierze, 20-krotny zdobywca nagrody Grammy, Pat Metheny (12.08.1954 Lee's Summit, Missouri), jest jedynym artystą, który otrzymał tę nagrodę w 12 różnych kategoriach, w tym między innymi w kategorii Best Rock Instrumental, Best Contemporary Jazz Recording, Best Jazz Instrumental Solo i Best Instrumental Composition.

Pat Metheny po raz pierwszy pojawił się na międzynarodowej scenie w 1974 roku, a jego nieograniczony zakres muzyczny jest prawie niezrównany. Przez lata występował z tak różnymi artystami, jak Steve Reich, Ornette Coleman, Herbie Hancock i David Bowie, jednocześnie stale prezentując własną tożsamość niezależnie od otoczenia. Jest jedynym artystą, któremu przyznano nagrody Grammy w 12 różnych kategoriach, w tym między innymi za najlepszy rock instrumentalny, najlepsze współczesne nagranie jazzowe, najlepsze jazzowe solo instrumentalne i najlepszą kompozycję instrumentalną.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pat_Metheny
https://www.patmetheny.com
https://www.facebook.com/PatMetheny/
https://www.instagram.com/patmethenyo/
https://twitter.com/patmetheny
https://www.youtube.com/user/PatMethenyMedia
https://tidal.com/browse/artist/14068
https://open.spotify.com/artist/3t58jfUhoMLYVO14XaUFLA


Album zarejestrowany został podczas serii koncertów, które Metheny dał niedługo przed pandemią, we wrześniu 2019 roku. SIDE-EYE NYC to mieszanka zupełnie nowych kompozycji z zaskakującymi nowymi interpretacjami niektórych z najbardziej lubianych utworów Metheny'ego, takich jak np. „Timeline” czy opublikowany właśnie „Better Days Ahead”. Pat Metheny wraz z premierą nowej płyty wyrusza w trasę koncertową, która potrwa co najmniej do końca 2022 roku.

„Pat Metheny ze swoim nowym Trio odwiedzi pod banderą Siesty u progu lata 2022 aż sześć polskich miast, co czyni tę wizytę jego najdłuższą trasą koncertową nad Wisłą. Ważny to moment dla Siesty. Bezcenne doświadczenie dla melomanów w całej Polsce.” Marcin Kydryński

Daty koncertów w Polsce:

2 czerwca 2022 Opera Nova, Bydgoszcz, Pl
3 czerwca 2022 Opera Leśna, Sopot, Pl
4 czerwca 2022 Palladium, Warszawa, Pl
6 czerwca 2022 Narodowe Forum Muzyki, Wrocław, Pl
7 czerwca 2022 Centrum Spotkania Kultur, Lublin, Pl
8 czerwca 2022 Kościół Św Maksymiliana Kolbe, Bielsko-Biala, Pl

"Pat Metheny jest naprawdę jednym z najbardziej śmiałych i kreatywnych muzyków, w każdym gatunku, który wybierze." - Questlove Supreme

"Mój ulubiony gitarzysta i największa inspiracja... legenda". - Rick Beato

"Obłędna technika, obłędne pomysły melodyczne... szczerze mówiąc jest po prostu niesamowity z jedynym w swoim rodzaju brzmieniem". – „Wong Notes” z Cory'm Wongiem (Premier Guitar)

"[SIDE-EYE jest] radośnie płynącym nagraniem koncertowym... Nowe utwory, nowy zespół, nowy album, nowa trasa. Żadne 'boczne oko' (ang. side – eye) nie jest w tym dniu wymagane." - The Seattle Times

Pat Metheny
"SIDE EYE NYC (V1.1V) "
℗ 2021 Metheny Group Productions, Inc. under exclusive license to BMG Rights Management (US) LLC
Lista utworów: (czas. 62:45)
Premiera: 10 września 2021

1. It Starts When, It Disappears (13:47)
2. Better Days Ahead (5:26)
3. Timeline (7:12)
4. Bright Size Life (5:34)
5. Lodger (6:16)
6. Sirabhorn (5:07)
7. Turnaround (7:42)
8. Zenith Blue (11:37)

(Paulina Grudzińska - GOOD NEWS MARKETING)Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=25543