Kondraccy prezentują „Cats Symphony”
Data: 14-04-2021 o godz. 12:59:16
Temat: Info


Jak naprawdę brzmi kocia muzyka?

Możemy przekonać się o tym dzięki Kondrackim, którzy kocich odgłosów użyli do skomponowania utworu „Cats Symphony”.

Piosenka pochodzi z ich wydanej w styczniu tego roku, niecodziennej płyty „Życie roju”, stworzonej wyłącznie z dźwięków zwierząt i ludzkiego głosu. Do sieci trafił właśnie teledysk do utworu

Swoją muzykę Kondraccy określają mianem M&TR („monkeys and the rest”). Nie używają tradycyjnych instrumentów, zastąpili je odgłosami zwierząt, z których stworzyli własne, oryginalne brzmienia, dogrywając do nich swoje wokale. Album „Życie roju” to wiadomość od pozbawionych do tej pory głosu zwierząt - uciśnionych, zapomnianych, czasem wręcz udręczonych przez człowieka.

(Kondraccy / fot. Jakub Szymański)

W listopadzie 2020 ukazał się pierwszy singel Kondrackich - „Jednorożec z Kairu”, a w grudniu kolejny, tytułowy - „Życie roju”. W styczniu, tuż przed premierą albumu zaprezentowali „Grecki Orfeusz Lasówka”, który uznali za swój artystyczny manifest.

Najnowszy „Cats Symphony”, to utwór zamykający płytę, który Bogdan i Kacper postanowili zostawić w wersji instrumentalnej - jak twierdzą, to tutaj możemy usłyszeć jak naprawdę może brzmieć muzyka za zwierząt, nieprzykryta ludzkimi wokalami i jak ogromny ma potencjał jako symfonia, czy muzyka filmowa.


„„Cats Symphony” miał być utworem wokalno - instrumentalnym, linia melodyczna (wokal) nawet powstała jako pierwsza. Któregoś razu, przypadkiem posłuchaliśmy samej warstwy instrumentalnej i zachwyciła nas głębią i prostotą. Tamtego dnia zdecydowaliśmy, że utwór będzie instrumentalny. Oczywiście nie ma on budowy klasycznej symfonii, tytuł sygnalizuje jedynie, że zbliżyliśmy się w nim do muzyki poważnej. Za budulec brzmieniowy posłużyły nam wyłącznie koty, inaczej mówiąc wszystko co słyszycie - każdy pomruk, syk, szmer i miauknięcie pochodzi z kocich gardeł” - dodają.

Album „Życie roju” Bogdana i Kacpra Kondrackich zdecydowanie wykracza poza ramy płyty z muzyką. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czym jest. Płyta, projekt, performance? Każde z tych określeń wydaje się adekwatne, a jednak niewystarczające.

Pierwszy kontakt z muzyką Kondrackich powoduje niemałą konsternację. Pomimo tego, że rytm jest mocno wyczuwalny, brakuje instrumentów perkusyjnych, a tempo pływa. Żadna z części utworu się nie powtarza, co oznacza, że nie ma zwrotek i refrenów...ale nadal są to... piosenki. Takiej muzyki jeszcze nie było, a co za tym idzie, trzeba nauczyć się jej słuchać. Kiedy uda się pokonać pierwszy szok, otwiera się przed nami zupełnie nowy, zaskakujący, trochę szalony świat.

www.facebook.com/kondraccyofficial
https://www.instagram.com/bogdankondracki/?hl=pl
www.instagram.com/kondraccyofficial/
https://twitter.com/bo_kondracki

Kondraccy
"Życie roju"
© 2020 2trackrecords / ℗ 2020 Agora S.A.
Lista utworów: (czas. 29:43)
Premiera: 22 stycznia 2021

1. Życie roju (2:53)
2. Jednorożec z Kairu (3:25)
3. Latający dywan - Flygande Mattan (3:28)
4. Grecki Orfeusz Lasówka (3:09)
5. La meditation sous la fleur rose (3:13)
6. Nasze siostry, małpy (3:01)
7. Cygańskie złoto (4:28)
8. Piosenka miłosna (3:15)
9. Cats symphony (instrumental) (2:46)

(Joanna Malik - Agora Muzyka)Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=24143