Ilustrowana Historia Rocka (K)
Data: 10-02-2021 o godz. 16:40:53
Temat: Książki


Chciałbyś opowiedzieć dziecku o muzyce Twojego dzieciństwa? Zainspirować je do słuchania dobrego rocka z dawnych lat? Albo samemu przeżyć te czasy raz jeszcze? Jeśli tak, to ta książka jest dla Ciebie i Twojego dziecka!

Rock nie narodził się ot tak, jednego dnia. Nikt go też nie wynalazł. Ten gatunek muzyki tworzył się powoli, drążąc i krążąc niczym strumień wody, który pewnego dnia wypływa na powierzchnię ziemi.

Pierwsze życiodajne źródełka rocka wytrysnęły w Ameryce Północnej i stanowiły kombinację różnych stylów muzycznych takich jak blues, jazz, country czy rhythm and blues. W latach pięćdziesiątych niektórzy muzycy mieszali te gatunki, nie mając świadomości, że to, co stworzyli, będzie początkiem wielkiej rewolucji w muzyce.

ILUSTROWANA HISTORIA ROCKA z encyklopedyczną rzetelnością przygląda się tej rewolucji i opisuje jej najważniejsze składniki. zespoły, festiwale, piosenki, najważniejsze albumy, subkultury, urządzenia do słuchania, gatunki muzyczne, media, wytwórnie płytowe. Znajdziesz tu wszystko!


Ilustrowana Historia Rocka to pięknie zaprojektowany przewodnik po dziejach muzyki rockowej, przeznaczony dla dzieci i dorosłych. Dzięki niemu wraz ze swoimi dziećmi wzbogacicie swoją wiedzę na temat historii gatunku muzycznego, który od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku zawładnął umysłami milionów ludzi na całym świecie. I będziecie się przy tym wyjątkowo dobrze bawić!

Książka zawiera opisy najważniejszych artystów rocka, dekada po dekadzie. Opowiada o przełomowych w historii muzyki albumach, piosenkach, które zmieniły świat oraz festiwalach muzycznych, które stworzyły nowy styl życia. Znajdziecie w nim również przepis na idealny zespół muzyczny, galerię „pięknych trupków” a także opisy starych dziejów, w których ludzie słuchali muzyki z kaset magnetofonowych. Przed Wami opowieści o The Beatles i Bobie Dylanie, Queen i Rolling Stones, The Velvet Underground i Metallice, Nirvanie i The White Stripes…

Gwarantujemy, że po przeczytaniu tej książki Wasz repertuar wspólnego słuchania i śpiewania (a nawet zdzierania gardeł) w samochodzie znacznie się rozszerzy. Czas rozpocząć muzyczną przygodę! Let’s get rocked!!!


LATA 50
Elvis PRESLEY
"Król rock and roll". W trakcie jego "rządów" narodziło się nowe zjawisko społeczne, czyli relacja: fan-idol. Elvis był uwielbiany przez masy i wzbudzał ogromny entuzjazm wśród publiczności. Co prawda nie potrafi komponować piosenek, ale był ich wspaniałym wykonawcą. Ten dobry, prostolinijny chłopak, który poruszał biodrami, jak nikt inny, zmarł nagle w 1977 roku w wieku 42 lat, choć niektórzy z jego wielbicieli nigdy nie uwierzyli w śmierć swojego idola. (str.6)

LATA 60
The Beatles
Najpopularniejsza, największa i najważniejsza grupa w historii muzyki. Kwartet z Liverpoolu odkrył rocka na nawo i eksperymentował z nim przez 10 lat swojej działalności. Słynna "Wielka Czwórka", czyli John Lennon, Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr, której popularność doprowadzała fanów do stanu masowej histerii. (str. 9)

LATA 70
Led Zeppelin
Prekursorzy heavy metalu, czyli potężnego gitarowego brzmienia i mocnych uderzeń perkusji. Na szczyt wznieśli się już w 1971 roku dzięki numerowi Stairway To Heaven. W tekstach ich piosenek znajduje się mnóstwo odniesień do mitologii skandynawskiej i literatury J.R.R. Tolkiena - autora Władcy Pierścieni: Swego czasu krążyły legendy, że w tekstach Led Zeppelin ukryte są treści satanistyczne. (str. 10)

LATA 80
U2
Jedna z najpopularniejszych grup w historii rocka. Irlandczycy z U2 odziedziczyli mroczne brzmienie po Joy Division, ale w swojej twórczości sięgali także po bluesa, gospel i muzykę elektroniczną. Światową sławę przyniósł im album Joshua Tree (1987). Koncerty wyreżyserowane niczym spektakle, piosenki, które stały się hymnami, teksty wyrażające zaangażowanie polityczne - to wkład tego zespołu w historii rocka. (str. 13)

LATA 90
Nirvana
Rock, pop, heavy metal, punk i noise - to wszystko znajdziecie w piosenkach Nirvany. Ich muzyka definiowała styl grunge, na który składały się chwytliwe melodie i punkowa furia. Lider Nirvany, nieodżałowany Kurt Cobain, nie mógł poradzić sobie z gigantycznym sukcesem zespołu i wkrótce po wydaniu trzeciego albumu popełnił samobójstwo. (str. 15)

XXI wiek
The White Stripes
Jack White na gitarze, Meg White na perkusji. Tylko dwie osoby składały się na The White Stripes. Byli kwintesencją hasła "mniej znaczy więcej" i wspaniałym powrotem do świeżości garażowego rocka, bluesa i ogólnej radości z grania. (str. 17)„Dzięki tej książce łatwiej wytłumaczę synowi co to jest subkultura, punk rock, wytwórnia płytowa i powiem dlaczego gitara elektryczna może być orężem w walce o lepszy świat. Okraszona świetnymi rysunkami i dużą dawką poczucia humoru, pozycja obowiązkowa dla fanów rocka, którzy mają dzieci”. –
Krzysztof Zalewski – muzyk

„Ludzie często chwytali za gitary by wyrazić ze sceny swoją niezgodę i bunt. Jeśli ty też tak czujesz, ta książka będzie idealnym podręcznikiem! Sprawdź co robili inni i łap za gitarę!”
Agnieszka Szydłowska - dziennikarka radiowa

"Zawsze wierzyłam, że z dziećmi dostanę drugą szansę na edukację, tym razem ciekawszą. Ilustrowana Historia Rocka to przemyślana pozycja; czytamy, oglądamy, a potem grzebiemy w płytach i słuchamy. Po rozdziale o kobietach, moja córka znowu ćwiczy na kuchennej perkusji, czuję, że autorzy szybko będą robili kolejną część." -
Paulina Filipowicz – redaktorka naczelna portalu www.ladnebebe.pl


Tytuł: Ilustrowana Historia Rocka (Historia Ilustrada del Rock)
Autorzy: Susana Monteagudo, Luis Demano
Przekład z hiszpańskiego: Krzysztof Halicz
Współpraca: Julia Krawczuk
Redakcja i korekta: Katarzyna Pelczarska-Mikorska
Projekt okładki, opracowanie typograficzne: Agata Droga-Bazan
ISBN: 9788394848460
Wydawnictwo: tata robi książki
Rok wydania: listopad 2020
Format: 246x327 mm
Oprawa: twarda
Stron: 50
Waga: około 700 g
Cena: + - 39 zł

Originally Published by Litera Libros
Calle Sant Josep 45, 46550 Albuixech, Spain
Under The Title Historia Ilustrada del Rock

Copyright © 2018 Literalibros

Copyright © 2018 Susana Monteagudo (text), and Luis Demano (illustrations)
Ibán Ramón (cover design)
All Rights Reserved

Translation Rights Arranged Through The Verok
Agency, Barcelona, Spain

Wydanie polskie: tata robi książki
Wszelkie prawa zastrzeżone

www.tatarobiksiazki.pl

(Serdecznie Dziękuję Mai Koftis)


Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=23717