Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993 (K)
Data: 21-01-2021 o godz. 01:36:25
Temat: Książki


„Chaos się nadyma, by wypluć sens" – śpiewał Lech Janerka w 1985 roku, a zaledwie kilka lat później przyszła transformacja, która skonfrontowała z chaosem całe społeczeństwo. Nadejściu wolności towarzyszył niepokój. Niepewność jutra na jednych działała wyzwalająco, innych paraliżowała. W muzyce niezwykły czas przełomu wywołał eksplozję i jak w soczewce skupił najciekawszych undergroundowych artystów i najdziwniejsze alternatywne zjawiska.


Apteka, Armia, Brygada Kryzys, Houk, Izrael, Kazik, Kinsky, Kormorany, Max i Kelner, T.Love. Schyłek festiwalu w Jarocinie i pierwsze rave'y. Wiejskie komuny i miliardowe kontrakty. Queerowi wokaliści, oświeceni punkowcy, początki hip-hopu. Pionierskie teledyski, nowatorskie audycje radiowe, legendarne kluby i przełomowe koncerty.
Rafał Księżyk przeprowadza nas przez pierwsze lata transformacji, koncentrując się na undergroundzie, który umiał cieszyć się wolnością i z natury był z chaosem za pan brat. Bo to właśnie na polskiej scenie muzycznej spontanicznie realizowała się idea społeczeństwa obywatelskiego, ale też bez żadnych hamulców eksplorowano możliwości, które nadeszły wraz z nową epoką.
Bo to właśnie na polskiej scenie muzycznej spontanicznie realizowała się idea społeczeństwa obywatelskiego, ale też bez żadnych hamulców eksplorowano możliwości, które nadeszły wraz z nową epoką.

RAFAŁ KSIĘŻYK (ur.1970) - dziennikarz i krytyk muzyczny. W latach 90. redagował magazyny „Brum”, „Plastik”, „Antena Krzyku”, „City Magazine” i „Aktivist”. Jest współautorem autobiografii artystów: „Desperado”, Tomasza Stańki (2010), „Kryzys w Babilonie”, Roberta Brylewskiego (2012), „AD/HD”, Tymona Tymańskiego (2013), „Idę tam gdzie idę” Kazika Staszewskiego (2015), „Nieprzysiadalność” Marcina Świetlickiego (2017), "King!" Muńka Staszczyka (2019), a także dwóch zbiorów esejów „23 cięcia dla Williama S. Burroughsa” (2013) oraz "Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach (2018). Za ten drugi otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej.


Tytuł: DZIKA RZECZ POLSKA MUZYKA I TRANSFORMACJA 1989 - 1993
Autor: Rafał Księżyk
Opieka redakcyjna: Jakub Bożek
Redakcja: Magdalena Błędowska
Korekta: Patrycja Pęczek, Anna Zygmanowska
Skład: Robert Oleś / d2d.pl
Złożono pismami: Noto Serif i Scribel ce
ISBN: 978-83-8191-076-7
Wydawnictwo: Czarne / www.czarne.com.pl
Rok wydania: wrzesień 2020
Format: 145x220 mm
Oprawa: twarda
Stron: 408
Waga: około 600 g
Cena: + - 44 zł
Druk i oprawa: Drukarnia POZKAL
Książka dostępna także jako e-book
Seria wydawnicza: Amerykańska

Projekt okładki: Agnieszka Pasierska / Pracowania Papierówka
Projekt typograficzny i redakcja techniczna: Robert Oleś / d2d.pl
Fotografia na okładce: Impreza w Bunker Punx Klubie w bunkrach pod parkiem Poniatowskiego w Łodzi, 1992 rok © by Robert Laska
Fotografia na s.1: Grafika Roberta Brylewskiego z ulotki reklamowej koncertu Maxa i Kelnera. Archiwum Rafała Księżyka

Wybór fotografii: Waldemar Gorlewski i Rafał Księżyk

Dołożono wszelkich starań, by odszukać właścicieli praw autorskich fotografii wykorzystanych w książce. W przypadku ewentualnych niejasności wydawca zapewnia, że prawa wszystkich właścicieli będą respektowane.

Copyright © by Rafał Księżyk


(Serdecznie Dziękuję Magdzie Jobko)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wydawnictwo_Czarne
https://czarne.com.pl/
https://www.facebook.com/WydawnictwoCzarne/
https://www.instagram.com/wydawnictwoczarne/?hl=pl
https://twitter.com/czarnewyd
https://www.youtube.com/user/wydawnictwoCZARNE/featured










Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=23561