Ryk bestii. Dekady metalu. (S)
Data: 19-11-2020 o godz. 22:55:41
Temat: Książki


„Ryk Bestii. Dekady metalu” opowiada historię trzydziestu lat istnienia metalu. Publikacja została oparta na ponad stu wywiadach z członkami Black Sabbath, Judas Priest, Iron Maiden, Metalliki, Megadeth, Napalm Death, Death, Carcass, Entombed oraz pozostałymi członkami najważniejszych zespołów, tak z obrębu heavy metalu, jak i thrash i death metalu.

Muzyka metalowa nigdy, w całym okresie swego istnienia, nie straciła nic ze swojej siły wyrazu. Nawet w latach kryzysu, gdy komercyjne triumfy święciły zespoły grunge’owe a później nu-metalowe, tradycyjny i wywodzący się z podziemia metal wciąż łączył miliony oddanych muzyce fascynatów. Co jednak dziwne, nigdy nie powstało dokładne i pełne opracowanie historii tego, tak ważnego dla milionów fanów, gatunku muzycznego. Aż do tej pory.

Książka „Ryk bestii. Dekady metalu”, której narracja opiera się na informacjach czerpanych bezpośrednio od muzyków zaangażowanych w kształtowanie sceny metalowej, zawiera przegląd rozwoju gatunku w ostatnich trzydziestu latach jego istnienia. Autor książki dąży do zrozumienia i opisania losów tych, którzy metal stworzyli i poprowadzili tak różnorodnymi ścieżkami rozwoju. Znajdziecie tutaj wszystko – początkowe losy takich filarów metalu jak Lars Ulrich, Dave Mustaine czy Trey Azagthoth, Chuck Schuldiner po okres wyprzedanych stadionów, prosperity największych zespołów i ekscesy tworzących je muzyków. Od korzeni heavy metalu w dziełach przełomowych grup, takich jak Black Sabbath i Led Zeppelin, po hair metal atakujący widza wprost z kanału MTV, sądowe kontrowersje, rozwój death metalu, doom, mroczne początki black metalu czy sukces festiwali i eskalację nu-metalowej mody. „Ryk bestii. Dekady metalu” daje pełen wgląd w historię tej trudnej w odbiorze, ale satysfakcjonującej i pełnej emocji ekstremalnej muzyki.


„Każdy, kto kiedykolwiek zainteresował się tym często oczernianym i niezrozumianym gatunkiem muzycznym, będzie miał problemy, aby oderwać się od Bestii”. - „Time Out New York”

„Obowiązkowa lektura dla wszystkich fanów często wyśmiewanego, ale niezwykle żywotnego i zdolnego do adaptacji stylu muzycznego, który przyniósł nam jedne z najlepszych kompozycji ostatnich trzydziestu lat”. - „Maxim” (UK)

„Fantastyczna robota… Nie mogę wyobrazić sobie, aby ktokolwiek na tej planecie mógł wykonać lepszą pracę”. - Martin Popoff, „Record Collector”

„Kulturalnie inteligentne, sarkastyczne poczucie humoru i doskonałe wykorzystanie materiału zebranego w wywiadach sprawia, że mamy do czynienia z porywającą historią w stylu Scorsese”. - Magazyn „Vice”

„Cholernie dobra robota… Książka rozprawia się z każdym aspektem związanym z muzyką, którą kochamy, od Nowej Fali Brytyjskiego Heavy Metalu po black metal, nu metal i wszystko, co znajduje się między nimi. Setki wywiadów odtwarzają historię heavy metalu, a równocześnie wyjaśniają tło historyczne i liczne formy, z których gatunek ten wyrósł”. - „Revolver”

„Książka zabawna i opiniotwórcza… rozpoczyna się jedną z najbardziej przemyślanych i głębokich refleksji na temat Black Sabbath, a potem robi się jeszcze lepsza, stając się otwierającym oczy wielowymiarowym świadectwem metalu i ludzi, którzy sprawili, że ta muzyka jest wielka”. - „Guitar World”

„Analiza Christe’go odnosząca się nie tylko do ich gitarowych szaleństw na scenie, ale również do szerszego kontekstu kulturowego jest bez wątpienia godna przeczytania”. - „Austin Chronicle”


Tytuł:Ryk bestii. Dekady metalu. (SOUND OF THE BEAST)
Autor: Ian Christe
Tłumaczenie i koordynacja projektu: Jakub Kozłowski
Redakcja: Alicja Laskowska
Korekta: Agata Czuj, Bartosz Szpojda
Projekt okładki: Maciej Kamuda
Skład i łamanie: Paweł Orłowski
Designed by Adrian Leichter
ISBN 978-83-64373-68-8
Wydawnictwo In Rock
Rok wydania: lipiec 2020 (Polska)
Format: 175x245 mm
Oprawa twarda
Stron: 424
Waga: około 997 g
Cena: + - 54 zł
Druk i oprawa: Białostockie Zakłady Graficzne SA
All photographs without credits are courtesy of the author

Copyright © 2003, 2004 by Ian Christe. All rights reserved.
Copyright for Polish edition © 2020 by In Rock, Czerwonak

(Serdecznie Dziękuję Bartoszowi Zujewskiemu)


Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=23153