serca bicie. Biografia Andrzeja Zauchy. (D)
Data: 01-10-2020 o godz. 22:57:07
Temat: Książki


C'est la vie.
Takie jest życie.

Trudno chyba znaleźć lepsze słowa niż fragment piosenki na opisanie życia Andrzeja Zauchy (12.01.1949 Kraków † 10.10.1991 Kraków). Żył pełną piersią, ciesząc się każdym dniem.Muzyczny samouk, z zawodu zecer. W młodości kajakarz, trzykrotny mistrz Polski. Ze sportu zrezygnował dla… muzyki. Podczas swojej kariery współpracował z największymi twórcami jazzowymi, choćby Tomaszem Stańką i Janem "Ptaszynem" Wróblewskim, oraz popularnymi piosenkarzami, m.in. Andrzejem Sikorowskim i Ryszardem Rynkowskim. Kabareciarz i aktor.

W roku 1991 jego tragiczna śmierć poruszyła całą Polskę.
Kim był Andrzej Zaucha? W czym tkwi jego fenomen? Jak wspominają go najbliżsi przyjaciele?


"Gdy na początku października 1991 roku w teatrze Andrzej z Alicją Majewską, Haliną Frąckowiak i Włodzimierzem Korczem nagrywali kolędy, mimo iż do Bożego Narodzenia były jeszcze ponad dwa miesiące (...) przygotowaliśmy dekorację świąteczną - mówi Grażka Solarczykówna - Na scenie stał pięknie nakryty stół, talerzyk z opłatkami, dekoracje z gałązek. Stała tam też choinka. Nagle spadły z niej dwie bombki. Ni stąd, ni zowąd. Nikt wtedy nie przechodził, nikt jej nie ruszał, bombki nie były źle powieszone - nie działo się nic takiego, co by to usprawiedliwiało. Jestem trochę przesądna, pomyślałam: « O, coś się stanie... » . Drugie skojarzenie miałam niedługo po pogrzebie. Jechałam z córką przez las, nagle przed maskę wyskoczyły jeleń i łania. Wyglądały jak z zaprzęgu Świętego Mikołaja. Przebiegły przez drogę pięknie, bajkowo, jakby przepłynęły. Pomyślałam: « Chyba Zuza i Andrzej się ze mną żegnają»" (str. 236/237)

Włodzimierz Korcz wspomina, że gdy on i jego żona dowiedzieli się o śmierci Andrzeja Zauchy i Zuzanny Leśniak, nie mogli zasnąć. Nagle usłyszeli, że w przedpokoju ktoś jest. Jaki cudem skoro drzwi były zamknięte? "Naglę słyszę, jak ktoś mówi: «Tu. Tu» . Ścierpła mi skóra, bo to był głos Zuzy. Wiem, że to bez sensu, ale mówię do Elżbiety: «Słyszałaś coś?». Ona: «Tak». «A co słyszałaś?»«Że Zuzia mówi "tu"». Nie Andrzej, który był nam bliski, o co chodzi. Nie Umiem tego wyjaśnić w żaden sposób. Podwójna halucynacja?" (str. 237)

Gdy Andrzej Sikorowski wywołał zdjęcia z imprezy, które jego żona robiła niedługo przed zabójstwem Zauchy i Leśniak, okazało się, że wszystkie klatki, na których był Zaucha, są prześwietlone. Pozostałe - w stanie idealnym. (str. 237)


Katarzyna Olkowicz - dziennikarka i reporterka związana z wieloma tytułami prasowymi, w tym „Expressem Wieczornym” i „Vivą!”. Była zastępcą redaktora naczelnego w „Pani”, „Zwierciadle” oraz „Twoim Stylu”. Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz psychologii społecznej SWPS

Piotr Baran – dziennikarz, reporter, związany z wieloma tytułami, m.in. ze „Zwierciadłem” oraz „Twoim Stylem”. Debiutował w „Filipince”. Od wielu lat felietonista „Dobrego Wnętrza”.


Tytuł: Serca bicie. Biografia Andrzeja Zauchy
Autorzy: Katarzyna Olkowicz i Piotr Baran
Redaktor prowadzący: Magdalena Chorębała
Redaktor: Błażej Kemnitz
Projekt i opracowanie graficzne okładki, ilustracja na okładce: Zuzanna Miśko
ISBN: 978-83-8062-631-7
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS Sp. z o.o.
Rok wydania: wrzesień 2020
Format: 165x230 mm
Oprawa: twarda
Stron: 280
Waga: około 700 g
Cena: + - 49 zł
Łamanie: Sławomir Folkman / www.kaladan.pl

https://www.facebook.com/AndrzejZauchaKRK/
https://www.youtube.com/user/AndrzejZaucha

(Serdecznie Dziękuję Irkowi Szymańskiemu)


Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=22704