Prawdziwy FRANK ZAPPA
Data: 02-04-2020 o godz. 23:58:54
Temat: Książki


Frank Zappa (21.12.1940 Baltimore, Maryland † 4.12.1993 Laurel Canyon, Kalifornia) - miłośnik Doo Wop, producent, muzyk, zjadliwy krytyk amerykańskiego konsumpcyjnego społeczeństwa, przeciwnik narkotyków, miłośnik chilli con carne i swobód obywatelskich. Jego koncerty były zawsze niepowtarzalne, płyty intrygujące i kontrowersyjne a wąs najsłynniejszy w historii muzyki popularnej.

Nie urodził się jeszcze muzyk, który z równą asertywnością, wiedzą i charyzmą mógłby rozprawiać na wszelkie tematy – od zagadnień konstytucyjnych i cenzurowanie muzyki po wzajemne relacje między rockmanami a groupies.

Wielu próbowało, a jednak tylko Frank Zappa robił to w sposób wiarygodny i niepozbawiony swady.

Nigdy nie chodziło mi o to, żeby być dziwakiem. Za takiego po prostu zaczęto mnie uważać (str.19)
Frank Zappa ("Baltimore Sun", 12 października 1986)

Informacja nie jest wiedzą, wiedza nie jest mądrością, mądrość nie jest prawdą, prawda nie jest pięknem, piękno nie jest miłością, miłość nie jest muzyką. Muzyka jest najlepsza (str.171)
Frank Zappa ("Joe's Garage", 1979)

Definicja dziennikarstwa muzycznego: Ludzie niepotrafiący pisać przeprowadzają wywiady z ludźmi, którzy nie potrafią myśleć, w celu przygotowania artykułów dla ludzi, którzy nie potrafią czytać (str.275)
Frank Zappa (Fragment starego wywiadu)

Mamusie i tatusiowie, myśleliście, że The Beatles są szkodliwi, Podnosiliście larum, ostrzegając przed The Rolling Stones. Sonny i Cher wywoływali u was nieprzyjemne ciarki. Cóż, jak to się mówi, nic jeszcze nie wiecie. The Mothers of Invention pojawili się z albumem nazwanym "Freak Out!" (niektórzy sugerują, że powinien nazywać się inaczej "Flake Out"), Pochodzą z Hollywood. Ich stroje są okropne - a lubię styl modsów. Ich włosy i brody są brudne. Pachną zresztą nie lepiej. Po prostu nie będziecie w stanie w to uwierzyć - tak więc mamusie i tatusiowie, gdy następnym razem The Beatles, Stonesi czy Sonny i Cher pojawią się w mieście, przywitajcie ich z otwartymi rękoma. W porównaniu z The Mothers of Invention wydają si: niczym bohaterowie książek o Kubusiu Puchatku (str.276)
Loraine Alterman, "Detroit Free Press" (15 lipca 1966)

Ta książka powinna znaleść się w każdym domu - The New York Post

Po 25 latach od polskiej premiery In Rock wznowił legendarną autobiografię Franka Zappy, w nowym tłumaczeniu, z nowym tytułem (poprzednio książka nazywała się "Takiego mnie nie znacie") w twardej oprawie.

O książce:

(Prawdziwy Frank Zappa - front i back)

Nie od dzisiaj wiadomo, że Zappa w trakcie swojego płodnego artystycznego życia pozostawał mistrzem parodii i wprawnym komentatorem społecznym. Kto miał okazję wsłuchać się w albumy muzyka, ten wie, w jaki sposób Frank buduje swoje poszatkowane, niespójne, ale fascynujące uniwersum, będące odbiciem w krzywym zwierciadle bolączek i absurdów otaczającej rzeczywistości. Nieważne zresztą, czy sięgniemy po albumy nagrane z The Mothers Of Invention, czy płyty solowe. Zappa zawsze był typem osoby zajmującej miejsce z tyłu sali w zatłoczonym pomieszczeniu. W końcu to właśnie stamtąd rozciąga się najlepszy widok na wszystkie irytujące zachowania stadne pozostałych osób. Autobiografia Frannka Zappy daje nam wspaniałą możliwość zapoznania się z jego życiem, muzycznymi wyborami i przemyśleniami na tematy obejmujące: biznes muzyczny, politykę, społeczne uwarunkowania Stanów Zjednoczonych, życie w trasie i wszystko to, co sprawia, że jego twórczość, przy całej komplikacji formy, pozostaje fantastycznie lekkim i intrygującym odbiciem umysłu geniusza.

Tytuł: Prawdziwy FRANK ZAPPA (The Real Frank Zappa Book)
Autor: Frank Zappa
z pomocą: Petera Occhiogrosso
Tłumaczenie: Jakub Kozłowski
Koordynator projektu i przekład: Jakub Kozłowski
Redakcja: CAŁA JASKRAWOŚĊ, www.calajaskrawosc.pl
Korekta: Agata Czuj, Barbara Borszewska
Autor zdjęcia na okładce: Greg Gorman
ISBN 978-83-64373-65-7
Wydawnictwo In Rock
Rok wydania: kwiecień 2020 (Polska)
Format: 155x210 mm
Oprawa twarda
Stron: 440
Waga: około 800 g
Cena: + - 59 zł
Druk i oprawa: Abedik, Poznań

(Serdecznie Dziękuję Bartoszowi Zujewskiemu)

(Takiego mnie znacie - teraz książka "chodzi" od 100 do 150zł!)

Legendarny Frank Zappa (1940-1993) - jeden z najbardziej nowatorskich i kontrowersyjnych artystów ostatnich lat - w swej autobiograficznej książce zabiera czytelników w szokującą, pełną humoru podróż... poprzez swoje życie.

Od debiutu w latach 60 do ostatniego światowego tournée Frank Zappa wciąż próbował nowych form wyrazu, łącząc współczesną muzykę poważną z jazzem, rockiem, a także satyrą polityczną i społecznym komentarzem. Zappa, z właściwym sobie dowcipem, autoironią i dystansem do rzeczywistości, proponuje własny punkt widzenia na wszystko: sztukę, politykę, papierosy, piwo, telewizyjnych kaznodziejów, orkiestry symfoniczne, czołowych gitarzystów, małżeństwo oraz historię rock-and-rolla. Bezkompromisowo szczery, prowokuje i zmusza do myślenia, odsłania paradoksy i śmieszności życia w "pępku świata" - Ameryce. Zadziwia, oburza i bawi - oto cały Frank Zappa.


"Odlotowa książka napisana odlotowym językiem" - Vaclav Havel


Tytuł: Takiego mnie znacie (The Real Frank Zappa Book)
Autor: Frank Zappa
przy współpracy: Petera Occhiogrosso
Tłumaczenie: Robert Sudół
Opracowanie graficzne: Jacek Tofil
Przekład tekstów piosenek: Jacek Korzeniowski
Konsultacja muzyczna: Piotr Kokosiński
Redaktor techniczny: Teresa Jędra
ISBN 83-7001-979-X
Wydawnictwo Alfa-WERO
Rok wydania: 1996 (Polska)
Format: 165x240 mm
Oprawa twarda
Stron: 304
Waga: około 575 g
Cena: + - 22 zł (220 000zł stare)
Skład i druk: Drukarnia WN ALFA-WERO Sp z o.o.
Oprawa: Zakłady Graficzne DSP
Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=21489