Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka


  

The Doors. Teksty i przekłady
Wysłano dnia 13-02-2008 o godz. 00:05:00
Temat: Książki
Książki Wszystkie teksty ze wszystkich płyt zespołu The Doors : "The Doors", "Strange Days", "Waiting For The Sun", "The Soft Parade", "Morrison Hotel", "L.A.Woman", "The Doors In Concert" i "An American Prayer" w wersji oryginalnej i wraz z tłumaczeniami Jędrzeja Polaka.Po kilkudziesięciu latach od śmierci Jima Morrisona , historia zespołu The Doors stała się już mitem. Komentarze, wspaniałe zdjęcia i wywiady z ludźmi współpracującymi z grupą w tamtych latach na pewno pomogą nam zrozumieć nieprawdopodobny kult Morrisona i zespołu.

Sceniczne drzwi (Harvey Perr)
Artykuł ten ukazał się w piśmie L.A. Free Press w roku 1969, tuż po wydaniu albumu The Soft Parade. Doorsi nie cieszyli się wówczas względami prasy. Kiedy egzemplarz pisma pojawił się w biurze zespołu w West Hollywood, przekazywano go sobie z rąk do rąk. Artykuł tak bardzo spodobał się członkom zespołu, że postanowili umieścić go w planowej książce z piosenkami.

Czworo drzwi do przyszłości (John Stickney)
Z jakiegoś dziwnego powodu ten krótki, zapomniany artykuł przedrukowany z Williams College News jest jednym z najlepszych jeśli chodzi o zilustrowanie doświadczenia, jakim był występ Doorsów. Przed Miami, przed rozruchami, przed wszystkimi Panicznymi, przerażającymi i bulwersującymi wydarzeniami, koncert Doorsów był niezapomnianym, hipnotycznym rytuałem- W 1968 na ulicach słyszało się takie wypowiedzi: "Taa, ich płyty są niezłe, ale musisz zobaczyć tych facetów na żywo". Artykuł odpowiada po części dlaczego.

Jim Morrison (8.12.1943 Floryda - 3.07.1971 Paryż) był poetą piszącym teksty piosenek i dlatego we wszystkim, co stworzył dominuje bardzo osobisty ton. Mając do dyspozycji The Doors i muzykę rockową jako medium, uczynił teksty piosenek poezją, a poetę gwiazdą.

Tytuł: The Doors. Teksty i przekłady (The Doors. The Complete Lyrics)
Autor: wybór Danny Sugerman
Tłumaczenie: Jędrzej Polak
ISBN: 83-86365-15-3
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: 1998 (Polska)
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 336
Waga: około 820 g
Cena: + - ? zł


Jim Morrison nie żyje od ponad dwudziestu lat, zespół The Doors nie istnieje prawie tak samo długo, a przecież wydaje się to niemal niemożliwe. Muzyka, poezja, legenda i pamięć o Nim przetrwały. Grób artysty w "Zakątku poetów" na Père Lachaise do niedawna nie miał żadnych inskrypcji. Obecnie po renowacji prezentuje się bardziej okazale.

Jak przedtem, tak i teraz stanowi cel pielgrzymek młodych ludzi z różnych stron świata. Mimo różnic kulturowych i językowych rozumieją się bez słów. Recytują jego wiersze, śpiewają piosenki, zapalają znicze, przynoszą kwiaty i oddają się chwilom zadumy.

Legenda o Nim jest wciąż tak samo żywa. Nie może być inaczej, bo szaman to jakby pół-bóg.
A bogowie nie umierają...

Książka, którą oddaję do rąk Czytelników, to już trzecie wydanie biografii zespołu The Doors napisanej przeze mnie w 1991 roku. Ta kolejna edycja zawiera pewne zmiany w stosunku do poprzednich, głównie w zakresie wykorzystanego materiału ilustracyjnego i projektu okładki. Tym razem ukazaniu się nowej wersji biografii "The Doors. Czas Apokalipsy ", towarzyszy inna, bardzo cenna dla fanów Morrisona książka - zbiór poezji "The Lords and The New Creatures". (...)
(Piotr Kosiński)

Tytuł: The Doors. Czas Apokalipsy
Autor: Piotr Kosiński
ISBN: 83-85335-02-1
Wydawnictwo: Rock-Serwis
Rok wydania: 1993
Format: 140x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 140
Waga: około 220 g
Cena: + - ? zł


John Densmore i Ray Manzarek o The Doors

a także Robby Krieger Cała prawda o The Doors


Wydaje się, że każdy kto miał okazję poznać Jima Morrisona, nosi w sobie inny jego obraz: dla jednych był poetą i dżentelmenem z Południa, dla drugich palantem i dzikusem, jeszcze inni widzieli w nim szamana.
Ja spędziłem w towarzystwie Jima sześć lat na trasie i w studiu. Ta książka to moja prawda. I choć nie jest to zapewne cała prawda, to tak to właśnie widziałem. Ze stołka perkusisty.
(John Densmore)

W latach 1965-1971 John Densmore (1.12.1944 Santa Monica, California) był perkusistą The Doors. Od 1971 r. zajmuje się teatrem - zarówno jako aktor i jak i autor sztuk, oraz tańcem, udzielając się w awangardowych produkcjach. Był współreżyserem i producentem kilku filmów długometrażowych o zespole, a także konsultantem w biograficznych obrazie Olivera Stone´a The Doors . Obecnie Mieszka w Los Angeles wraz z żoną, córką, dwoma psami, jednym Kotem i trzema kurami.

Wydaje się, że "Riders On The Storm" to pierwsza biografia The Doors napisana z właściwych powodów. Jest to wyjątkowo wierny zapis krótkiej, lecz olśniewającej historii istnienia tej grupy - Rolling Stone

Książka "Riders On The Storm" Johna Densmore´a to najlepsza wydana dotąd historia grupy The Doors - USA Today

"Riders On The Storm" stanowi urzekającą lekturę, zwłaszcza dzięki bezpretensjonalnym, osobistym obserwacjom - Oliver Stone

Fascynująca i głęboko osobista releacja Johna Densmore´a to jedna z lepiej napisanych książek o jasnych i ciemnych stronach rocka - South Bend Tributne

Przejmująca szczere zwierzenia - Detroit Free Press

Ta książka to prawdziwa historia - Robby Krieger

Tytuł: Riders On The Storm. Moje życie z Jimem Morrisonem i The Doors (Riders On The Storm. My Life With Jim Morrison And The Doors)
Autor: John Densmore
Tłumaczenie: Tomasz Szczegóła
ISBN: 83-87598-99-2
Wydawnictwo: Kagra
Rok wydania: lipiec 1999 (Polska)
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 280
Waga: około 450 g
Cena: + - 28 zł


Niewypowiedziana przez nikogo wcześniej historia dzikiego, wyzwolonego życia The Doors i Jima Morrisona rozgrywająca się w scenerii burzliwych, psychodelicznych lat sześćdziesiątych, a relacjonowana przez jedynego człowieka, który był jej uczestnikiem od samego początku.

Manzarek prowadzi nas do koncertów na niesławnym Sunset Strip, kolebce legendarnego The Whiskey a Go-Go , do kontraktu płytowego z Elektrą; od złotej płyty Light My Fire w 1967 do ich ostatniej sesji nagraniowej do L. A. Woman i przedwczesnej śmierci Morrisona w Paryżu. Opowiada prawdziwa historię The Doors i Jima Morrisona, historię, którą zna tylko on sam.

Jego opowieść rozwiewa plotki, jakie nazbierały się na temat zespołu i rzuca nowe światło na mroczny mit szamana, którym obrosło gwałtowne życie Jima Morrisona.

Od czasu rozwiązania The Doors Ray Manzarek (12.02.1939 w Chicago) wyprodukował cztery albumy wpływowego, punk-rockowego zespołu X , nagrał wiele solowych płyt, między innymi The Golden Scarab , a wraz z Philipem Glassem elektroniczną adaptację CARMINA BURANA Carla Orffa. Wyreżyserował także trzy platynowe filmy wideo o The Doors. Manzarek występuje z poetą beatnikiem Michaelem McClure´em w nocnych klubach i kampusach uniwersyteckich, robiąc to, co lubi robić najbardziej: aranżując mariaż muzyki i poezji.

Tytuł: Rozpal we mnie ogień. Moje życie z The Doors (Light My Fire: My Life With The Doors)
Autor: Ray Manzarek
Tłumaczenie: Paweł Halski
ISBN: 83-7179-176-3
Wydawnictwo: Alfa
Rok wydania: 1999 (Polska)
Format: 155x230 mm
Oprawa: miękka
Stron: 372
Waga: około 600 g
Cena: + - 37 zł
 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez zikzak


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 3.85
Głosów: 1086


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*