Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka


  

Tomek Lipiński z premierą!
Wysłano dnia 24-06-2022 o godz. 13:45:41
Temat: Info
Info To utwór dedykowany wszystkim dzielnym kobietom walczącym o swoje prawa! „Chyba że chcesz” miał swoją publiczną premierę w październiku 2021 roku na festiwalu Soundedit w Łodzi.Tomek Lipiński (21.08.1955 Warszawa) odbierał tam prestiżową nagrodę „Człowieka ze złotym uchem”. Tam też ogłosił zakończenie czterdziestodwuletniej kariery scenicznej. W video do specjalnej, wydłużonej wersji tej piosenki główną rolę gra Alisa Makarenko, ukraińska choreografka i tancerka.

Jak wspomina Tomek: „Na pomysł tej piosenki wpadłem późną wiosną 2021 roku. Po serii prób nagraliśmy podkłady w naszym podziemnym studio The Den Warsaw. Potem zaczęły się schody. Kolejne pandemiczne ograniczenia, wyjazdy, masa innych zajęć, choroby, burze i wyłączenia prądu… Udało się jednak zrobić wstępny mix, żebyśmy mogli zacząć realizować video. Główną rolę w klipie powierzyłem Alisie Makarenko, o której istnieniu dowiedziałem się przed rokiem, gdy miała w The Den sesję fotograficzną. Alisa jest tancerką i choreografką, prowadzi bardzo ciekawe zajęcia z dziećmi i młodzieżą, pracuje z wieloma teatrami i uczy na Uniwersytecie Chopina w Warszawie. Pochodzi z Ukrainy, z Chersonia, obecnie okupowanego przez Rosję, gdzie wciąż mieszkają jej rodzice. Reżyserem teledysku został Jacek Papis, który właśnie zrealizował film „Ina Benita. Dwa życia”.

Piosenka ma dwie wersje – audio i wideo. Obie wersje są dość długie wbrew panującym trendom i zaczynają się polirytmicznym wstępem.

„Premierowe wykonanie piosenki miało miejsce w październiku na festiwalu Soundedit w Łodzi. Był to ostatni koncert mój i naszego zespołu w trwającej 42 lata serii koncertów z różnymi zespołami, ale prawdopodobnie nie ostatni w moim życiu. Tym samym ta piosenka jest ostatnią w tej serii piosenek, choć prawdopodobnie nie ostatnią w moim życiu. A może nawet pierwszą nowej serii? Co to znaczy? Czas pokaże.” – dodaje.

Tomek Lipiński
"Chyba że chcesz” (3:56)
℗ 2022 Tomasz Lipiński, The Den Warsaw / Dream Music
Premiera: 24 czerwca 2022

(Tomek Lipiński)

TOMEK LIPIŃSKI  –  polski muzyk rockowy (wokalista i gitarzysta, kompozytor, autor piosenek). Urodził się w 1955 roku w Warszawie jako syn Eryka Lipińskiego, współtwórcy Polskiej Szkoły Plakatu i założyciela Muzeum Karykatury i Jadwigi Lipowskiej, ilustratorki i graficzki.

Po maturze krótko studiował na warszawskiej ASP. Lider i współzałożyciel zespołów Tilt i Brygada Kryzys, współtworzył też zespól Fotoness. Współpracował m.in. z Izraelem, nagrywał również pod swoim imieniem i nazwiskiem (album „Nie pytaj mnie” z 1994 i „To, czego pragniesz” 2016). Wokalista, gitarzysta, jest autorem lub współautorem m.in. takich przebojów jak „Centrala”, „Mówię ci, że”, „To co czujesz, to co wiesz”, „Nie wierzę politykom”,„Runął już ostatni mur”, „Jeszcze będzie przepięknie”, „Nie pytaj mnie co jest dobre, a co złe” i wielu innych. 

W latach 1991-1993 pisał felietony dla Tylko Rocka. Produkował i prowadził programy muzyczne „60/90” dla TVP (1991-93) oraz koncerty. Był dyrektorem marketingowym BMG Poland (1993), współtwórcą i prezenterem kultowej Radiostacji (1998 - 2000), redaktorem naczelnym Aktivista (2000). Prowadził także show Radia Roxy p.t. „Wysypisko” (z raperem Vieniem, 2010 - 2013) i program Radia Gdańsk „Czarowne chwile ze starym winylem” (z Jackiem Staniszewskim, 2013). Ma na koncie kilka drugoplanowych ról aktorskich, jest autorem muzyki i piosenek do kilku filmów (m.in. piosenek do obrazu „Słodko gorzki”, za które dostał w 1996 nagrodę na gdyńskim XXI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, „Psy II: Ostatnia krew” oraz „Reich“ - wszystkie w reż. Władysława Pasikowskiego, „Tramwajada” - reż. Bolesława Pawicy; także do dokumentalnych filmów i realizacji teatralnych Andrzeja Titkowa). 

Wziął udział w filmie ”Beats of Freedom” („Zew wolności”), w którym opowiada brytyjskiemu dziennikarzowi i autorowi książek Chrisowi Salewiczowi o historii i roli muzyki rockowej w polskich przemianach lat 70. i 80. Był jednym z inicjatorów założenia Związku Zawodowego Muzyków RP i Związku Producentów Audio Video. W 2011 roku został odznaczony przez Przezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Nagrał w różnych składach kilkanaście płyt.  Jego ostatni album z 2015 roku, nosi tytuł „To, czego pragniesz”. Do 2021 r. nagrywał i występował z zespołem (w składzie: Karol Ludew - perkusja, Piotr Leniewicz - gitara basowa, Marcin Krakowiak - klawisze, wiolonczela, gitara, Anna Patynek - instr. perkusyjne) jako TOMEK LIPIŃSKI. Od 2017 jest członkiem Zarządu i Skarbnikiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Jest także wiceprzewodniczącym Rady Fundacji Music Export Poland.

►https://www.facebook.com/TomekLipinskiMusic/
►https://www.instagram.com/tomek.lipinski.music/
►https://twitter.com/tomeklipinski
►https://www.youtube.com/channel/UCeWa3tMOJtSWwKmzSM27oAA/featured
►https://listen.tidal.com/artist/8048368
►https://open.spotify.com/artist/6lvxGuiw9Hvg0jNNJBUYGs
►https://www.deezer.com/pl/artist/7683316

(Jakub Wojewódzki - Dream Music & Books) 
Pokrewne linki
· Więcej o Info
· Napisane przez zikzak


Najczęściej czytany artykuł o Info:
Beyoncé Knowles pozwana o plagiat


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*