Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka  

Marcin Wasilewski Trio - 'En attendant' - dziś premiera nowego albumu!!
Wysłano dnia 10-09-2021 o godz. 21:54:40
Temat: Info
Info „Wiele lat wspólnego grania doprowadziło do powstania zespołu o całkowicie symbiotycznym przepływie twórczym” – zauważył Don Heckman z Los Angeles Times, kiedy Marcin Wasilewski Trio zaistniało na międzynarodowej scenie jazzowej.Komunikacja między muzykami oparta na improwizacji, pogłębiała się z biegiem lat, wraz z rozwojem ich kreatywności. "En attendant" jest dowodem niezwykłej wyobraźni muzyków i wyrazem tego, w jaki sposób pochodzące z wielu źródeł inspiracje mogą być opowiedziane muzycznym językiem.

"En attendant" został nagrany tuż przed rozpoczęciem współpracy tria z saksofonistą Joe Lovano w studio La Buissone w 2019 roku, kiedy to powstawał album "Arctic Riff". "En attendant" stworzony przez Marcina Wasilewskiego, Sławomira Kurkiewicza i Michała Miśkiewicza, charakterystyczny w swym brzmieniu i w niepodrabialnym stylu, prezentuje bardzo szeroki wachlarz stylistyczny, od Bacha po improwizację. Na "En attendant" między wspólnymi kompozycjami tria znalazły się również „Glimmer of Hope” Marcina Wasilewskiego, ponadczasowy „Vashkar” Carli Bley, legendarny utwór The Doors „Riders on the Storm”, a także "Wariacja Goldbergowska" J.S. Bacha. Przez 25 lat wspólnego grania, znakiem rozpoznawczym tria stała się wyjątkowa płynność i symbioza brzmienia, która czyni twórczość Tria absolutnie wyjątkową.

Trzyczęściowa kompozycja „In Motion” jest jak dotąd najtrafniejszym wyrazem umiejętności tria do odkrywania nowych form, kształtów i struktur muzycznych, przy zachowaniu architektonicznych proporcji. „In Motion Part I”, utwór rozpoczynający album ustępuje "Wariacji 25" z "Wariacji Goldbergowskich, przypominając, że ostatecznie wszystkie drogi prowadzą do Bacha.

Jednym z ulubionych utworów Tria, który również znalazł się na "En attendant", jest „Vashkar”, kompozycja Carli Bley, która pierwotnie ukazała się na albumie Paula Bleya, "Footloose!" z 1963 roku.

Tworzenie autorskich wersji popowych i rockowych utworów stało się stałym elementem twórczości Tria. Na wcześniejszych albumach znalazły się „Hyperballad” Björk, „Diamonds and Pearls” Prince’a, czy “Message in a Bottle” the Police. Kultowy utwór „Riders on the Storm” The Doors dołącza do tej listy prezentując się w nieco niekonwencjonalnej aranżacji. Podczas gdy rytmikę utworu tworzy groove bliski oryginału, basista Sławomir Kurkewicz, improwizując, zdecydowanie wysuwa się na pierwszy plan, podczas gdy Marcin Wasilewski wydobywa harmonie kompozycji.

(Marcin Wasilewski Trio / fot. Bartek Barczyk/ECM Records)


Marcin Wasilewski (ur. 1975 r.), Sławomir Kurkiewicz (ur. 1975 r.) oraz Michał Miśkiewicz (ur. 1977 r.) grają wspólnie od 1993 roku. Zespół szybko zyskał znaczenie na polskiej scenie jazzowej, zarówno jako samodzielne trio, jak i jako trzy czwarte kwartetu Tomasza Stańko.

To właśnie z Tomaszem Stańko po raz pierwszy znaleźli się w wytwórni ECM, pojawiając się na albumach "Soul of Things" (2001), a następnie "Suspended Night" (2003) oraz "Lontano" (2005). Stańko był również mentorem muzyków. „W całej historii polskiego jazzu nigdy nie mieliśmy takiego zespołu. Każdego dnia czuję się zaskoczony. Po prostu stają się coraz lepsi” - powiedział niegdyś entuzjastycznie Tomasz Stańko.

Ta wypowiedź odbiła się echem w prasie, a JazzTimes stwierdził: „Marcin Wasilewski nie myśli jak inni pianiści jazzowi. Jego improwizacje, wyczucie muzycznej przestrzeni i tonalne obrazy są tak świeże, tworzą tajemniczą i enigmatyczną rzeczywistość […] Młode trio ma odwagę, aby tworzyć muzykę cechowaną spokojem i cierpliwością. Fakt, że grali razem, odkąd byli nastolatkami jest wyczuwalny w sposobie, w jaki wzajemnie ufają swoim pomysłom jako kolektyw”.

Albumy Marcina Wasilewskiego, Sławomira Kurkiewicza i Michała Miśkiewicza wydane nakładem ECM to "Trio" (2004), "January" (2007), "Faithful" (2010), "Spark of Life" (2014, z Joakimem Milderem), "Live" (2016), a także "Arctic Riff "(2019 z Joe Lovano). Trio wraz z saksofonistą Trygve Seimem, można również usłyszeć na albumie "Forever Young" (2013) gitarzysty Jakoba Younga. Wasilewski i Kurkiewicz pojawiają się ponadto na płytach Manu Katché "Neighborhood" (2004) oraz "Playground" (2007).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Marcin_Wasilewski_Trio
https://www.marcinwasilewskitrio.com
https://www.facebook.com/marcinwasilewskitrio.official/
https://www.instagram.com/marcin_wasilewski_trio/
https://listen.tidal.com/artist/4484165
https://open.spotify.com/artist/2UGL8QDKTSVXMqZqQR8DRL


Marcin Wasilewski Trio
"En attendant"
℗ 2021 ECM Records GmbH, under exclusive license to Deutsche Grammophon GmbH, Berlin
Lista utworów: (czas. 43:03)
Premiera: 10 września 2021

1. In Motion (Part I) (5:29)
2. Variation No.25 from: Goldberg Variations (7:17)
3. Vashkar (4:56)
4. In Motion (Part II) (6:55)
5. Glimmer Of Hope (5:52)
6. Riders On The Storm (5:43)
7. In Motion (Part III) (6:46)

Marcin Wasilewski: piano
Sławomir Kurkiewicz: double bass
Michał Miśkiewicz: drums

Producer: Manfred Eicher

Rec. Engineer, Mix / Master: Gérard de Haro / Nicolas Baillard

Recorded August 9, 2019, Studio La Buissonne, Pernes-les Fontaines

(Karolina Majewska i Karolina Strzałkowska - Universal Music PL) 
Pokrewne linki
· Więcej o Info
· Napisane przez domking


Najczęściej czytany artykuł o Info:
Beyoncé Knowles pozwana o plagiat


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*