Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka


  

Skiba. Ciągle na wolności
Wysłano dnia 01-12-2018 o godz. 21:54:37
Temat: Książki
Książki Krzysztof Skiba (7.071964 Gdańsk) w swojej autobiografii rozśmiesza, edukuje i puszcza oko do czytelnika, a przede wszystkim zabiera nas w niezwykłą podróż na backstage swojego życia. Opowiada o udanym dzieciństwie, działalności konspiracyjnej, więzieniu, do którego trafił w latach 80., kulisach działalności Big Cyca i polskiego show-biznesu czy powstawaniu legendarnego Lalamido.

Jest rozrywkowo i politycznie. Latają kamienie i ulotki. Unosi się gaz nad niespokojnymi ulicami i na scenie podczas koncertu. Tysiące ludzi skanduje hasła na demonstracji przeciwko władzy, ale też świetnie bawią się, śpiewając przeboje Big Cyca

Autobiografię łobuza czytajcie, jak chcecie, od początku, od środka lub wspak, bo kolejne rozdziały są jak puzzle, które ktoś porozrzucał na nie zawsze miękkim dywanie rock and rolla


Skiba to człowiek niepokorny, wyłamujący się wszelkim stereotypom. Jaki jest naprawdę?


Skiba lśni jak brylant. Jego talent jest wyczuwalny jak zapach perfum.
Hanna Bakuła

Skiba? Nawet inteligentny. Szkoda, że taki brzydki.
Andrzej Grabowski

Krzysiek, podobnie jak ja, spełnia rolę głupka wioskowego. Zawsze można liczyć, że powie coś, co jest nie do końca poprawne polityczne, ale co trzeba powiedzieć. I za to go lubię – nie pęka po prostu.
Tymon Tymański

Skiba z najbardziej dojrzałego młodzieńca, jakiego znałem, stał się najmniej dorosłym dorosłym, jakiego znam.
Michał Ogórek

Wielki szacunek dla Skiby, bo świetnie łapie te wszystkie historie, które są wokół nas. Big Cyc to nie jest skandalizująca kapela, oni tylko śpiewają o naszych wadach.
Jerzy Owsiak

Wkład Skiby w rozwój poezji punkowej był mi zawsze drogowskazem – to on pomógł mi ostatecznie porzucić mroczny nylon na rzecz progresywnego techno polo. Dziękuję Ci za to, Krzysztofie.
Piotr Bukartyk

To energetycznie radykalna fuzja Terminatora, Zorro i Antka Boryny. Skiba jest jak Krzysztof Ibisz wiecznie młody i jak Lenin wiecznie żywy.
Paweł „Koñjo” Konnak

Fenomen i jednocześnie paradoks Skiby: w sprytnym przebraniu niskiego, łysiejącego grubaska funkcjonuje jedna z bardziej kolorowych postaci rodzimego show-biznesu. A zdecydowana większość rodzimego show-biznesu działa dokładnie odwrotnie.
Tomasz Jachimek

Gdybym żył, chciałbym być Skibą, ale niestety nie żyję.
Tadeusz Kościuszko

Chcesz, żeby w twoim programie było kolorowo i wyraziście, a może nawet po bandzie – zaproś Skibę. Sukces gwarantowany.
Maciej Orłoś

Nieprzeciętnie inteligentny człowiek o duszy buntownika. Ma niesamowity talent do udawania rzeczy, o których nie ma pojęcia. Od jakiegoś czasu wszyscy myślą, że jest postacią fikcyjną…
Jacek Jędrzejak

Gdyby mój syn potrafił śpiewać, byłby gwiazdą światowego formatu.
Albina Skiba (matka)


Skiba. Ciągle na wolności zaskakuje, wzrusza, ale też prowokuje, pokazując, że sztuka nie ma granic, a wolność, również artystyczna, jest jedną z najważniejszych zdobyczy naszej cywilizacji.


Tytuł: Skiba. Ciągle na wolności
Autorzy: Krzysztof Skiba, Jakub Jabłonka, Paweł Łęczuk
Okładka: Paweł Szczepanik/BookOne.pl, Jakub Jabłonka
ISBN: 978-83-8129-293-1
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Rok wydania: listopad 2018
Format: 150 x 215 mm
Oprawa: miękka z zakładkami
Stron: 512 + 8 stron ze zdjęciami
Waga: około 625 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Pawłowi Szczepanikowi, oraz Klaudii Sater)

Książka Big Cyc. Na barykadzie rokędrola otwiera serię Biblioteki Polskiego Rocka, sygnowanej przez Narodowe Centrum Kultury. Wstęp do niej napisali Robert Leszczyński i Rafał Bryndal.

Big Cyc. Na barykadzie rokędrola to wywiad rzeka, przeprowadzony przez autora książki z członkami zespołu Big Cyc, wzbogacony o mnóstwo niepublikowanych dotąd zdjęć, dokumentów i innych materiałów z prywatnych archiwów.

Muzycy Big Cyca, z właściwą sobie swadą, opowiadają o muzycznych doświadczeniach i przygodach, opisując Polskę od końca lat 80. po czasy obecne. Przytaczają przy tym mnóstwo barwnych anegdot w których przewijają się znane postacie ze świata szeroko rozumianej kultury, polityki i sportu.

Wiele z faktów ujawnianych jest w książce po raz pierwszy, a te, które już są znane, zostały wzbogacone o przydatny do ich zrozumienia kontekst historyczny i społeczny.

Całość wydawnictwa uzupełnia składankowa płyta zespołu.

Znalazły się na niej, specjalnie wyselekcjonowane i ponownie cyfrowo zremasterowane, piosenki o charakterze politycznym. Polityczny komentarz Big Cyca do zmieniającej się w ciągu 20 lat polskiej rzeczywistości sprawia, że książkę z zaciekawieniem przeczytają zarówno ci , którzy szukać w niej będą wspomnień młodzieńczych szaleństw, jak i młodzież, dorastająca i wychowana już w III RP.

Oto program CD (czas 76:31)

1. Berlin Zachodni (4:49)
2. Durna piosenka (3:38)
3. Kapitan Źbik (2:56)
4. Aktywiści (4:10)
5. Polacy (3:17)
6. Oszukani partyzanci (2:57)
7. Nie wierzcie elektrykom (3:42)
8. Ruskie idą (5:55)
9. Wojna plemników (4:22)
10. Polska rodzina (4:08)
11. Pieśń o Solidarności, czyli wszystko gnije (5:02)
12. To dla ciebie miły bracie (3:33)
13. Gierek Forever (3:12)
14. Złoty warkocz (3:07)
15. Atakują klony (3:08)
16. Moherowe berety (3:47)
17. Mówi Bagdad (3:07)
18. Nasz PRL (3:59)
19. Szambo i perfumeria (3:50)
20. Teczka (3:42)

Tytuł: Big Cyc. Na barykadzie rokędrola
Autor: Jarosław Wardawy
ISBN: 978-83-929617-4-1
Wydawnictwo: Stowarzyszenie ”Strefa Kultury”
Rok wydania: 2009
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 286
Waga: około 750 g
Cena: + - 70 zł
Seria: Biblioteka Polskiego RockaObszerna autobiografia Pawła Konja Konnaka (19.03.1966 Gdańsk) , artysty związanego ze środowiskiem trójmiejskiej alternatywy lat 80. ubiegłego wieku, aktywisty ruchu punk, autora kilku tomów poetyckich.

Książka bogato ilustrowana unikalnymi fotografiami, uzyskanymi przez samego autora.

Są tu (m. in. zdjęcia nie tylko z garażowych koncertów SS-20 i Armii , ale także archiwalne ujęcia. z występu gdańskiego teatrzyku Bim Bom z roku 1955, czy z happeningu studenckiego z roku 1960, z udziałem Zbyszka Cybulskiego i Bogumiły Kobieli (31.05.1931 Katowice - 10.07.1969 Gdańsk)

Ta książka to jednak nie tylko dynamiczna opowieść o walkach Autora w muzycznym podziemiu ponurych lat stanu wojennego. To także epicka podróż przez zakręcone losy Konja i jego rodziny o kaszubskich korzeniach.

Konjo prowadzi czytelnika najpierw przez krainę swojego dzieciństwa, spędzonego nad brzegiem Zatoki Gdańskiej. Opisuje szkolne rytuały w czasach, gdy Edward Gierek (6.01.1913 w Porąbce – ob. dzielnica Sosnowca - 29.07.2001 w Cieszynie) przy pomocy telewizji i SB budował tzw. "drugą Polskę". Oraz powolne dojrzewanie do świadomości, iż PRL w którym przyszło mu spędzać życie, jest tak naprawdę więzieniem.

Paweł Konñjo Konnak - multimedialny artysta przełomu wieków.
W latach 1982-86 aktywista ruchu punk. Od roku 1986 uczestnik działań Tranzytoryjnej Formacji Totart i jej satelitów. W latach 1992-99 współautor (razem z Krzyśkiem Skibą) telewizyjnego kabaretu " Lalamido . Reżyser serii filmów opisujących istotne działania w sarmackim undergroundzie, m.in. o grupie Dezerter, Robercie Brylewskim i Tymonie Tymańskim. Autor książek poetyckich, w tym nominowanych do literackiej Nagrody Nike tomu lirycznych profuzji pt. " Król festynów " (2009).
Konjo jest także progresywnym artystą rewiowym, prowadzącym w roli energetycznego MC największe imprezy estradowe w kraju i za granicą.
Nieodrodne dziecię Pomorza i Kaszub, od zawsze mieszka w Gdańsku.

Oto płyta DVD dołączona do książki


1. DEZERTER - NIE MA ZAGROŻENIA (54:05)
scenariusz i reżyseria Paweł Konjo Konnak, produkcja - AF PROFILM dla TVP 2, 1994 rok.


2. EXODUS - ROBERT BRYLEWSKI (54:18)
scenariusz i reżyseria Paweł Konjo Konnak, produkcja - AF PROFILM dla TVP 2, 1996 rok.

Piękny, czerwono-czarny tom nie znalazł się w normalnej dystrybucji z powodu dołączonej płyty DVD z dwoma filmami dokumentalnymi, których sprzedaż zablokowała TVP, mająca prawa do ich rozpowszechniania.

Tytuł: Gangrena - mój punk rock song
Autor: Paweł Koñjo Konnak
ISBN: 978-83-61587-70-5
Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury
Rok wydania: 2011
Format: 230x280 mm
Oprawa: twarda
Stron: 440
Waga: około 2,2 kg
Cena: + - 80 zł

Narodowe Centrum Kultury
Artyści, wariaci, anarchiści autorstwa Pawła Konnaka, Jarosława Janiszewskiego i Krzysztofa Skiby to wydawnictwo poświęcone interesującym zjawiskom z pogranicza sztuki awangardowej, niezależnej muzyki rockowej i podziemia politycznego lat osiemdziesiątych XX wieku. To zapis bezkompromisowego buntu twórców polskiego punk rocka, Pomarańczowej Alternatywy, Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego i Tot-Artu.
Artyści, wariaci, anarchiści - szkice o gdańskiej alternatywie lat 80 to zapis bezkompromisowego buntu twórców polskiego punk rocka, Pomarańczowej Alternatywy, Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego i Tot Artu.

Bogaty zbiór fotografii i grafik oraz pełne pasji opowieści o deklaracjach ideowych, imprezach, happeningach i manifestacjach składają się na prawdziwe kompendium wiedzy o kulturze, która wyrosła z dążenia do niezależności.

(Krzysztof Dudek - Dyrektor Narodowego Centrum Kultury)

Paweł Konjo Konnak (19.03.1966 w Gdańsku) - multimedialny artysta przełomu wieków. W latach 80. organizator koncertów punkowych. Współzałożyciel i aktywista bojówki artystycznej Totart. Uczestnik działań Grupy Poetyckiej Zlali Mi Się Do Środka. W latach 90.współtworzył razem ze Skibą program telewizyjny Lalamido. Realizator cyklu filmów dokumentalnych poświęconych twórcom alternatywnym (między innymi Robertowi Brylewskiemu, Tymonowi Tymańskiemu czy grupie Dezerter ). Ceniony poeta. Wydał trzy książki poetyckie; "Sztuka restauracji", "Randka z mutantem" oraz " Król festynów" (nominowany do nagrody literackiej NIK w 2009 roku). Uczestnik wielu telewizyjnych show, Dynamiczny konferansjer estradowy wprawiający w osłupienie rzesze ludu pracującego miast i wsi.

Jarosław Doktor Janiszewski (18.08.1962) - wokalista, lider i autor tekstów legendarnej grupy Bielizna zaliczanej do czołówki tak zwanej Gdańskiej Sceny Alternatywnej. Udziela się także jako wokalista i tekściarz w grupie Czarno-Czarni oraz Doktor Granat . Wydał kilkanaście płyt ze swoimi piosenkami. W TVP 2 prowadził program na żywo Rock Noc, był redaktorem naczelnym Radia Arnet w Gdańsku, pisywał felietony do "Super Expressu". Znany z absurdalnego poczucia humoru fraszkopisarz. Auto wielu przebojów, takich jak Stefan, Prywatne życie kasjerki PKP, Nogi czy Daleko od noszy. Jako inżynier po politechnice jest postrachem młodych dziennikarek po polonistyce. Wybitny miłośnik wina i grilla.

Krzysztof Skiba (7.07.1964 w Gdańsku) - w latach 80. organizator i uczestnik happeningów łódzkiej Pomarańczowej Alternatywy oraz akcji RSA i WIP. Autor tekstów piosenek i frontman grupy Big Cyc , z którą wydał wiele płyt. W latach 90. wspólnie z Pawłem Konnakiem współtworzył program telewizyjny Lalamido. W XXI wieku prowadził wiele innych programów telewizyjnych, między innymi: Podróże z żartem, Oko na miasto, Uwaga! Hotel, Mini szansa, Skibamagiel. Udziela się także jako satyryk i felietonista. Wydał zbiór felietonów "Skibą w mur" (2005 ) oraz zbiór opowiadań "Opowiadania podwodne" (2009). Poza Big Cycem zrealizował dwie płyty solowe, ale bez przekonania. Posiada rzadką umiejętność jednoczesnego wzbudzenia zachwytu i i przerażenia. Od kiedy wyłysiał został cenionym kolekcjonerem kapeluszy.

Oto płyty dołączona do książki + reprinty pięciu plakatów!


Płyta CD - Słuchowisko "Artyści, wariaci, anarchiści" - opowieść o Gdańskiej Alternatywie lat 80.

Słuchowisko zawiera utwór "W imieniu prawa" grupy Bielizna
- słowa: Jarosław Janiszewski, muzyka: Jarosław Figura; produkcja SPR.


Płyta DVD - Obiekty znalezione, akcje, happeningi, teledyski.

Krzysztof Skiba
Happeningi Galerii Działań Maniakalnych z lat 1988-1989
- materiały z archiwum Michała Fajbusiewicza i Krzysztofa Skiby,
- filmy Józefa Robakowskiego udostępnione dzięki Fundacji Pomarańczowej Alternatywy

Jarosław Janiszewski
Koncert i teledyski zespołu Bielizna
- materiały z archiwum Jarosława Janiszewskiego

Paweł Koñjo Konnak
Realizacja Totartu z lat 1986-1988
- materiały z archiwum Pawła Koñjo Konnaka

Z książki "Artyści, Wariaci, Anarchiści" możecie dowiedzieć się dlaczego Końjo nie został milicjantem, Skiba nauczycielem wf-u a Doktor księgowym. Ponadto książka zawiera mnóstwo, mnóstwo unikalnych zdjęć, grafik, plakatów, a także dokumenty Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych dotyczące figuranta Skiby!.


Tytuł: Artyści, wariaci, anarchiści
Autor: Krzysztof Skiba, Jarosław Janiszewski, Paweł Koñjo Konnak
ISBN: 978-83-61587-52-1
Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury
Rok wydania: 2011
Format: 230x280 mm
Oprawa: twarda
Stron: 424
Waga: około 2,5 kg
Cena: + - 83 zł

Narodowe Centrum Kultury


 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez zikzak


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.60
Głosów: 3253


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*