Katarzyna Nosowska - A ja żem jej powiedziała...
Data: 11-06-2018 o godz. 23:43:10
Temat: Książki


Ta książka to petarda

Wydawało się, że nic już nas nie zaskoczy w internecie. I wtedy pojawiła się ona. Śmieszna gęba, która mówi mądrze o życiu. Prosto, zwięźle, szczerze i bez owijania w bawełnę. Ze zrozumieniem, bez pouczania. Mówi o show-biznesie, celebrytach, współczesnych snobizmach, fobiach i modach. Tylko kilka zdań, a jest w tym ciepło, doświadczenie i życiową mądrością.Mówi o show-biznesie, celebrytach, współczesnych snobizmach, fobiach i modach. O druzgocącym wpływie portali społecznościowych na nasze życie, o dylematach partnerstwa, problemach w okiełznaniu nastolatków, o miłości do jedzenia i terrorze rynku reklamowego. O tym jak kochać i nie kochać. O tym, że czarny nie wyszczupla, a seks tantryczny nie polega tylko na faszerowaniu, faszerowaniu, faszerowaniu.

Nosowska jest szczerą, dojrzałą i oryginalną obserwatorką rzeczywistości. Mimo sławy i spektakularnej kariery pozostała skromna. I ma to, czego brakuje teraz wszystkim – dystans do samej siebie.

Ani przez chwilę nikogo nie udaje. Z perspektywy dojrzałej kobiety mówi o konsekwencjach tłumienia swojego głosu wewnętrznego, konieczności polerowania intuicji złotą łyżeczką i potyczkach z wewnętrznym krytykiem, zwanym przez nią „puczystą”.

Nieoczywiste, głębokie, błyskotliwe, świetnie napisane i bawiące do łez.

Kaśka zabija cię miłością!

Oddaję Wam książkę, która - mam nadzieję - zasłuży na miano świetnej towarzyszki podróży, pocieszycielki, przeganiaczki nudy, a może nawet stanie się wsparciem w czasie oczekiwania na odmowę losu dla tych, którzy chwilową nie są jego pupilami.
Jeśli jest Wam czasem ciężko, zaufajcie mi, zaufajcie Kaśce!


Katarzyna Nosowska
ur. 1971 r. w Szczecinie - polska piosenkarka, autorka tekstów, wokalistka zespołu rockowego Hey, laureatka pierwszej edycji Paszportów "Polityki". Zdobyła 22 Fryderyki - to prawdziwy rekord! Wydała 19 płyt z zespołem Hey i 6 albumów solowych. Publikowała felietony w miesięcznikach "Filipinka" i "Zwierciadło". W stacji radiowej Roxy FM prowadziła autorską audycję "Tranzytem do niebytu". W 2013 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Mówi o sobie:
"Mam ambicję korzystać z niezbywalnego prawa do samodzielnego decydowania o tym, co przystoi, a co nie przystoi kobiecie w moim wieku".


Tytuł: A ja żem jej powiedziała...
Autor: Katarzyna Nosowska
Ilustracje: Andrzej Wąsik, Danuta Szenfeld
ISBN: 978-83-8032-259-2
Wydawnictwo: Wielka Litera
Rok wydania: maj 2018
Format: 145x220 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 206
Waga: około 400 g
Cena: + - 39 zł
Książka dostępna także jako e-book

Serdecznie Dziękuję Anii Wyżykowskiej

Katarzyna Nosowska (30.08.1971 Szczecin) doczekała się książki na temat swojej twórczości. Działalność artystyczną zaczynała w takich zespołach, jak Szklane Pomarańcze, Kafel, Dum-Dum, No Way Out i Vivid. Znana jest przede wszystkim jako wokalistka zespołu Hey

Katarzyna Nosowska jest na pewno artystką i to wielkiego formatu. Jest artystką, bo śpiewa, jest artystką, bo pisze. Jest artystką myślącą. Książka Nosowska. Piosenka musi posiadać tekst jest rezultatem przekonania autorów o wybitnych wartościach artystycznych dokonań tej jednej z najpopularniejszych polskich wokalistek.

Próbą ich opisania i zinterpretowania. Autorzy uznają, że twórczość Katarzyny Nosowskiej to nie tylko przejaw współczesnej kultury popularnej, tzw. rocka, lecz także kultury literackiej, oraz tzw. kultury kobiecej. To indywidualny głos artystki, wnikliwej, krytycznej i współczującej zarazem obserwatorki rzeczywistości, kreującej własny niepowtarzalny świat. Twórczość Nosowskiej jest dowodem na to, że także w dziedzinie piosenki możliwe jest osiągnięcie statusu sztuki wysokiej. Pośrednio – świadczy o tym, że wyznacznikiem granicy między tym, co wysokie, a tym, co niskie, nie jest gatunek.

Drugi cel, jaki przyświecał niniejszej publikacji, to próba udowodnienia, iż badacze wywodzący się z kręgów akademickich, wyposażeni w profesjonalne narzędzia analizy i interpretacji sztuki, chcą i mogą uczestniczyć w opisywaniu zjawisk kultury popularnej. Że wiedza nie jest przeszkodą w emocjonalnym (fanowskim) odbiorze, że żargon naukowy nie jest nieodzowny podczas formułowania badawczych tez i przemyśleń. Że namysł nad dominującą kulturą współczesności nie może omijać sal uniwersyteckich.

Tytuł: Nosowska. Piosenka musi posiadać tekst…
Autor: Katarzyna Nosowska
ISBN: 978-83-61297-52-9
Wydawnictwo: MG
Rok wydania: 2008
Format: 150x210 mm
Oprawa: twarda
Stron: 160
Waga: około 400 g
Cena: + - 39 zł
Seria: Oblicza sztuki

Serdecznie Dziękuję Pani Dorocie Malinowskiej-Grupińskiej
Jestem takim samym fanem Heya , jak ci, którzy przeglądną czy przeczytają ten tomik. Mam nadzieję, że to będą moi rówieśnicy - i nie tylko. Liczę na wasze mamy i naszych ojców, którzy dzięki temu, być może, lepiej zrozumieją nasze potrzeby czy zainteresowanie muzyką jakże odmienną, często dla nich niezrozumiałą.

Książeczka ma na celu przedstawienie tych, którzy są Wam bliscy, lubiani, a nawet kochani. Tych, którzy są sobą, mają swoje prawdy, którzy potrafią wprowadzić nas w nastrój melancholii czy doprowadzić do ekstazy. Tych, którzy razem z nami śmieją się i płaczą, którzy z nami śpiewają. Tomik ma Wam przybliżyć odbiór twórczości Kasi i Heya. Dzięki niemu lepiej i Bliżej poznamy się, zrozumiemy czy zaprzyjaźnimy z tymi, którzy poprzez słowo i muzykę ofiarowują nam radość i serdeczność. sam doświadczyłem tego na koncercie w Sali Kongresowej czy w Stodole, śpiewając na całe gardło. Podobnie jak pewna dziewczyna, która po występie Heya, oczekując na autobus, nuciła Dreams .

W tym wyborze - który jest pierwszą publikacją z zaplanowanej serii rockowej - oprócz znanych Wam już tekstów z płyty " Fire ", znajdziecie również piosenkę " Misie ". Możecie ją (wraz z innymi utworami Kasi) spróbować zagrać na gitarze czy zanucić. W tym celu do tekstów zostały dołączone nuty - prymki opatrzone funkcjami.

Przestawiając ten skromny zbiorek, wierzę, że sprawi on Wam wiele radości. Że być może stanie się ulubioną pamiątką leżącą obok kasety czy kompaktu. Mam również nadzieję, że twórczość poetycka Kasi przysporzy jej i muzyce Heya nowych, wspaniałych fanów. Czego sobie i Wam serdecznie życzę
(Krzysiek Żmuda)

Tytuł: Hey. Moja i Twoja nadzieja
Autor: Andrzej Żmuda, Krzysztof Żmuda
ISBN: 83-901534-0-8
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza Ad Oculous
Rok wydania: 1995
Format: 100x135 mm
Oprawa: twarda
Stron: 80
Waga: około 100 g
Cena: + - ? zł
Seria: Antologia Polskiego Rocka

------------------------------------------------------------

Fenomen - w takich kategoriach należy rozpatrywać sukces szczecińskiego zespołu Hey . W 1993 roku sprzedano łącznie 300. 000 płyt i kaset Hey´a. 300.000 egzemplarzy debiutanckiego albumu "Fire" nagranego po niespełna pół roku działalności grupy przeszło wszelkie oczekiwania. Takich scen, takiego szału nie było chyba od czasu wielkiego rockowego boomu początku lat 80-tych.

Hey otrzymał ogromną ilość nagród i wyróżnień, zajął pierwsze miejsce w wielu plebiscytach podsumowujących muzyczne wydarzenia roku 1993 np. notowania pisma "Tylko Rock", "Brum", nagroda "Radia Kolor".

Wokalistka grupy Hey, Katarzyna Nosowska, dzięki oryginalnej barwie głosu, scenicznej charyzmie, sympatycznej powierzchowności i ciągle rozwijającej się osobowości artystycznej jest materiałem na gwiazdę wielkiego formatu.

Na przełomie kwietnia i i maja 1994 roku ukazał się drugi album Heya zatytułowany Ho! ". Płyta z której piątka szczecińskich muzyków jest szczególnie dumna. Występy tym razem nie e małych salkach klubowych, a w największych halach: Torwar (Warszawa), Spodek (Katowice), Arena (Poznań), Hala Ludowa (Wrocław).

Zanosi się na to, że Hey będzie stałym punktem na mapie muzycznego biznesu. Chyba, że jego muzyka nagle przestanie się wam podobać. Ale czy to jest możliwe?

Tytuł: Hey. Autoryzowana biografia
Autor: Igor Stefanowicz
ISBN: 83-86365-00-5
Wydawnictwo: In Rock Music Press
Rok wydania: 1994
Format: 170x240 mm
Oprawa: miękka
Stron: 80
Waga: około 220 g
Cena: + - 39 zł
Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=17715