„Twój Vincent” wydarzeniem roku na gali „Bestsellery Empiku
Data: 07-02-2018 o godz. 23:55:01
Temat: Info


Film „ Twój VincentDoroty Kobieli i Hugh Welchmana otrzymał nagrodę „Kulturalnego Wydarzenia Roku 2017” na 19. gali nagród „Bestsellery Empiku”. To kolejne wyróżnienie dla tej wyjątkowej animacji, która walczy o Oscara w kategorii Najlepszy Film Animowany.

Film jest również nominowany do Orłów w pięciu kategoriach, w tym za najlepszy film oraz jako Wydarzenie Roku w plebiscycie radia RMF Classic – MocArty.

Bestsellery Empiku to największy w Polsce plebiscyt kulturalny.„Twój Vincent” był nominowany m.in. obok 25-lecia zespołu Hey, czy wystawy „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”. Wyróżnienie cieszy tym bardziej, że film został wybrany Wydarzeniem Roku 2017 w głosowaniu internautów.

Do tej pory w Polsce opowieść o tajemnicy Vincenta van Gogha obejrzało w kinach niemal 400 tys. widzów. Polsko-brytyjska koprodukcja notuje też sukcesy frekwencyjne za granicą, m.in. w: Chinach (10 mln dol. wpływów), Stanach Zjednoczonych (6,6 mln dol. wpływów), Włoszech (1,5 mln dol.), Wielkiej Brytanii (1,4 mln. dol.), Korei Południowej (2,9 mln. dol.). W związku z niesłabnącym zainteresowaniem film wciąż można oglądać w polskich kinach.

W kategorii Film Polski wśród nominowanych do nagród Bestsellery Empiku, znalazł się film „Sztuka Kochania”. Tytuł jest dystrybuowany na DVD przez firmę Agora SA. W kategorii Literatura Faktu nominację miała książka „Ania. Biografia Anny Przybylskiej” Grzegorza Kubickiego i Macieja Drzewickiego, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora.

Dystrybutorem filmu jest NEXT FILM, który w 2017 roku wprowadził na ekrany „Po prostu przyjaźń” (reż. Filip Zylber), „Sztukę kochania. Historię Michaliny Wisłockiej” (reż. Maria Sadowska), „Pokot” (reż. Agnieszka Holland), „Tarapaty” (reż. Marta Karwowska) oraz „Twojego Vincenta” (reż. Dorota Kobiela i Hugh Welchman). Od maja 2017 roku NEXT FILM rozszerzył działalność o produkcję filmową (jest koproducentem „Tarapatów”). Pierwszym obrazem wyprodukowanym przez NEXT FILM jest „Plan B” w reż. Kingi Dębskiej, który wchodzi do kin 2 lutego 2018 roku.Trzy tytuły dystrybuowane przez NEXT FILM będą rywalizować o Orły – Polskie Nagrody Filmowe. Filmy zdobyły łącznie szesnaście nominacji! W najważniejszej kategorii – dla najlepszego filmu, szansę na statuetkę ma „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana oraz „Pokot” Agnieszki Holland i Kasi Adamik. Laureatów poznamy 25 marca.

Filmy

„Pokot” oprócz nominacji dla najlepszego filmu zdobył jeszcze pięć nominacji: Agnieszka Holland i Kasia Adamik zostały nominowane w kategorii Najlepsza Reżyseria. W kategorii Najlepszy Scenariusz obok Olgi Tokarczuk jest nominowana Agnieszka Holland. Za rolę ekscentrycznej Janiny Duszejko, do nagrody za Najlepszą Główną Rolę Żeńską jest nominowana Agnieszka Mandat. Film ma też szansę na nagrody w kategorii Najlepszy dźwięk (Andrzej Lewandowski, Mattias Eklund) i Najlepsze Zdjęcia (Jolanta Dylewska, Rafał Paradowski).

Pięć nominacji zdobył film „Twój Vincent”. Obok nominacji w kategorii Najlepszy Film, tytuł ma szanse na nominacje w kategoriach: Odkrycie Roku, Najlepszy Montaż (Justyna Wierszyńska, Dorota Kobiela), Najlepsza Scenografia (Matthew Button, Andrzej Rafał Waltenberger, Maria Duffek) oraz Najlepsza Muzyka (Clint Mansell).

O pięć statuetek będzie też walczyć „Sztuka Kochania”. W kategorii Najlepsza Główna Rola Żeńska Magdalena Boczarska zmierzy się z Agnieszką Mandat. Na nagrodę za Najlepszy Scenariusz ma szansę Krzysztof Rak. Radzimir Dębski został nominowany w kategorii Najlepsza Muzyka. Film ma również nominacje w kategorii Najlepsza Scenografia (Wojciech Żogała) i Najlepsze Kostiumy (Ewa Gronowska).

NEXT FILM jest również koproducentem „Sztuki Kochania” i „Pokotu”. Od maja 2017 roku firma rozszerzyła działalność o produkcję filmową. Pierwszym obrazem wyprodukowanym przez NEXT FILM jest „Plan B” w reż. Kingi Dębskiej, który wszedł do kin 2 lutego 2018 roku.

(Marta Marczak-Next-Film)Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=17030