Marek Grechuta. Pani mi mówi niemożliwe.
Data: 13-01-2018 o godz. 22:40:56
Temat: Książki


Najpiękniejsze i najpopularniejsze wiersze oraz piosenki barda poetyckiej nuty.

W drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy na scenie królowało mocne brzmienie, pojawił się tajemniczy chłopak. Marek Grechuta (10.12.1945 † 9.10.2006) zaskoczył wszystkich rozpoznawalnym głosem i lirycznymi tekstami.



Jego wiersze natychmiast stawały się przebojami, które nuciła cała Polska: "Świecie nasz", "Dni, których nie znamy", "Będziesz moją panią" czy "Wiosna, ach to ty". Od dziesięcioleci śpiewają je kolejne pokolenia, a ostatnio na nowo przypomniał je, między innymi, Kamil Bednarek.


Zawsze byłeś delikatnym ptakiem trochę z innego świata. Tego lepszego, barwniejszego, w którym ludzie szukają raczej miłości niż wojny, raczej cudu życia niż smutku śmierci. - Tadeusz Nyczek

DNI, KTÓRYCH NIE ZNAMY (str.223)

Tyle było dni, do utraty sił,
Do utraty tchu, tyle było chwil,
Gdy żałujesz tych, z których nie masz nic,
Jedno warto znać, jedno tylko wiedz.

Że ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy,
Ważnych jest kilka tych chwil, tych, na które czekamy,
Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy,
Ważnych jest kilka tych chwil.

Pewien znany ktoś, kto miał dom i sad,
Zgubił nagle sens i w złe kręgi wpadł,
Choć majątek prysł, on nie stoczył się,
Wytłumaczyć umiał sobie wtedy, wtedy właśnie, że.

Że ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy,
Ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy,
Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy,
Ważnych jest kilka tych chwil.

Jak rozpoznać ludzi, których już nie znamy?
Jak pozbierać myśli z tych nieposkładanych?
Jak oddzielić nagle rozum swój od serca?
Jak usłyszysz siebie, w takim szumnym scherzu?

Jak rozpoznać ludzi, których już nie znamy?
Jak pozbierać myśli z tych nieposkładanych?
Jak odnaleźć nagle radość i nadzieję?
Odpowiedzi szukaj, czasu jest tak wiele!.*

Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy,
Ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy,
Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy,
Ważnych jest kilka tych chwil.

* Pod koniec życia Grechuta, wykonując tę piosenkę, zmieniał tekst, zamieniając "czasu jest tak wiele" na "czasu jest niewiele".


Marek Grechuta (1945–2006) – polski poeta, piosenkarz, kompozytor i malarz. Jeden z najważniejszych przedstawicieli polskiej poezji śpiewanej. Z poznanym w trakcie studiów Janem Kantym Pawluśkiewiczem założył Kabaret Architektów Anawa, który przekształcił się w zespół muzyczny. W 1967 roku zdobyli II miejsce na Festiwalu Piosenki Studenckiej. Ale wielka kariera Grechuty zaczęła się od VI KFPP w Opolu, gdzie wykonał utwór "Serce" i zachwycił całą Polskę. Zmarł 9 października 2006 roku. Został pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Tytuł: Pani mi mówi niemożliwe. Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Autor: Marek Grechuta
Koncepcja książki oraz wybór wierszy: Michał Nalewski
ISBN: 978-83-8123-118-3
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: grudzień 2017
Format: 140x196 mm
Oprawa: twarda
Stron: 238
Waga: około 400 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Agnieszce Obrzut-Budzowskiej





Marek Grechuta (10.12.1945 Zamość † 9.10.2006 Kraków) - samouk z muzyką i poezją we krwi, nadwrażliwy dwudziestolatek ze statecznej, mieszczańskiej rodziny, którego piosenki miały uwodzicielski czar…

Kim był ów elegancki, dobrze wychowany mieszczanin sprawiający wśród kolorowej PRL-owskiej bohemy wrażenie kogoś z innego świata? Jaką drogę przeszedł nieśmiały nastolatek z Zamościa, któremu muzyka nie dawała spokoju i któremu w drodze na szczyty popularności towarzyszyła druzgocąca zdrowie choroba psychiczna?

Biografia Marka Grechuty autorstwa Marty Sztokfisz to książka zrodzona z międzypokoleniowej fascynacji, poświęcona nie tylko samemu artyście, ale też jego ponadczasowej twórczości, która do dziś łączy odbiorców w każdym wieku. Drobiazgowo i skrupulatnie badane są tu nawet najdrobniejsze i pozornie nieistotne fakty z każdego etapu życia Grechuty oraz często oszczędne i ostrożne relacje jego rodziny, przyjaciół, znajomych. Grechuta malował szarobure, socjalistyczne życie kolorami liryzmu i łagodności. Żartował, wzruszał, dawał nadzieję – pisze autorka. Dzięki jej tytanicznej pracy powstał nie tylko portret wyjątkowego artysty, ale także doskonale zarysowane zostało tło historii jego życia, przenikliwy obraz epoki, która go ukształtowała, zapis miejsc i ludzi, którzy zdecydowali o jego losie.

MARTA SZTOKFISZ - pisarka i dziennikarka, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, autorka cyklu scenariuszy filmów dokumentalnych, pracowała również jako wydawca telewizyjny. Przeprowadziła kilkaset rozmów z ludźmi świata kultury, show-biznesu i mediów, publikowała w "Sztandarze Młodych", "itd", "Polityce", "Sukcesie", "Kulisach". Autorka siedmiu książek, między innymi Cen< sławy (2000), Na huśtawce (2005), bestsellerowej Księżniczki deptaku. Opowieści o Edycie Klein (2007) oraz biografii Jerzy Hoffman. Gorące serce (2011). Ciekawi ją życie i twórczość ludzi wybitnych.


Tytuł: Chwile, których nie znamy. Opowieść o Marku Grechucie
Autor: Marta Sztokfisz
ISBN: 978-83-7747-950-6
Wydawnictwo: W.A.B. (Grupa Wydawnicza Foksal Sp. z o.o.)
Rok wydania: wrzesień 2013
Format: 160x230 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 224
Waga: około 400 g
Cena: + - 39 zł

(Serdecznie Dziękuję Pani Paulinie Panek)




Marek Grechuta (10.12.1945 Zamość – 9.10.2006 w Krakowie) . Klasyk polskiej piosenki. Artysta, którego utwory znają wszyscy, a dla wielu jego dokonania są okazją do wzruszeń i przeżyć jedynych w swoim rodzaju. Romantyk, wskazujący kolejnym pokoleniom Polaków, że słowo wraz z muzyką mają moc o niezmierzonej sile.

Człowiek, który sztuką żył każdego dnia, ale też mężczyzna z krwi i kości o namiętnych pasjach często dalekich od lirycznych uniesień.
O tym właśnie jest ta książka. Powstała po to, aby Marek Grechuta, choć monumentalny za sprawą posiadanego talentu, patrzył na nas ze swego cokołu z bardzo szerokim uśmiechem.
(Danuta Grechuta, Jakub Baran)

Danuta Grechuta
Absolwentka Wydziału Geografii Akademii Pedagogicznej w Krakowie, ale przede wszystkim "święta żona", przyjaciel, bywało także menedżer Marka Grechuty.

Jakub Baran
Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale w praktyce bajkopisarz, dziennikarz, autor tekstów piosenek, konferansjer oraz opiekun artystyczny Sceny Tęcza w Krakowie

Książka jest kapitalnie wydana. Jest miła w dotyku, co czyni, że nie chce się jej z rąk wypuszczać (ciekawy materiał na okładkę). Jest mnóstwo unikalnych czarno białych zdjęć. Tylko do obejrzenia w tej książce. Pan Jakub świetnie prowadzi rozmowę z Panią Danusią, czuje się, jakby czytający był wśród nich i z zapartym tchem słuchał jak Pani Danusia pięknie i ciepło wspomina swojego ukochanego męża Marka. Książka chociaż liczy ponad 430 stron, to szkoda, że się tak.... szybko się kończy. Gratulacje dla Pani Danusi i dla Pana Jakuba i serdeczne DZIĘKI za te wspomnienia o Panu Marku Grechucie. Jeszcze raz wrócę do okładki tej książki. Posiadam mnóstwo książek o tematyce muzycznej, ale z taką okładką jeszcze się nie spotkałem. Ciekawy jest jak to się robi, że jest ona tak miła w dotyku.

Tytuł: Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty
Autor: Danuta Grechuta, Jakub Baran
ISBN: 978-83-933988-0-5
Wydawnictwo: Widnokres Agencja Artystyczna
Rok wydania: grudzień 2011
Format: 170x225 mm
Oprawa: twarda
Stron: 432
Waga: około 900 g
Cena: + - 49 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Danusi Grechuta i Panu Jakubowi Baranowi






Pierwsza książka o jednym z najważniejszych polskich muzyków. Marek Grechuta (10.12.1945 Zamość – 9.10.2006 w Krakowie) i jego twórczość zostali opisani przez znakomitego muzyka jazzowego Wojciecha Majewskiego (ur. 1973) , który pokazał nie tylko biografię artysty, ale podjął też próbę opisania fenomenu jego twórczości.

Książka "Marek Grechuta i jego twórczość" to pierwsza książka o jednym z najważniejszych polskich artystów. Wojciech Majewski pokusił się w niej nie tylko o spisanie biografii Grechuty, ale też próbę opisania fenomenu jego twórczości. Całość uzupełniają fotografie, po raz pierwszy prezentowane obrazy Marka Grechuty i płyta koncertowa z zapisem występów na festiwalach w Krakowie i Opolu.

Opowieści o życiu Grechuty dopełniają wspomnienia tych, którzy się z nim przyjaźnili i współpracowali, m.in. Jana Kantego Pawluśkiewicza (13.10.1942 w Nowym Targu), Krystyny Jandy (18.12.1952 w Starachowicach), i Grzegorza Turnaua (31.07.1967 w Krakowie)

Wojciech Majewski (ur. 1973) - wszechstronnie wykształcony muzyk jazzowy i pedagog, który należy do ścisłej czołówki polskich pianistów. Pochodzi z muzycznej rodziny - jego ojciec Henryk Majewski (13.04.1936 w Warszawie - 17.06.2005) to jedna z najważniejszych postaci polskiego jazzu, a brat Robert Majewski (18.11.1963 w Warszawie) jest znakomitym trębaczem i kompozytorem. W 2001 roku ukazała się jego autorska płyta Grechuta z jazzowymi interpretacjami utworów artysty, z którym zagrał na jego płycie Niezwykłe miejsca.. W 2003 nagrał płytę Zamyślenie , którą zdominowały kompozycje autorskie. Obydwie płyty były nominowane do Fryderyka.


Program płyty CD "Unikaty" (czas 68:37) mastering: Jacek Kołtuniak


1-7 - nagrania z Festiwalu Piosenki Studenckiej Kraków 1984
1. Instrumental (2.20)
2. Motorek (3:13)
3. Gdyby był taki aparat - MODIGLIANI "Portret Czechowskiej" (2:58)
4. Kobieta niesie chleb - PICASSO (2:12)
5. Marcelle Lender tańcząca bolero - TOULOUSE-LAUTREC (2:34)
6. Inna kuchnia, inna moda - MANET "Śniadanie na trawie" (2:22)
7. Świecie nasz (4:37)

8-24 - nagrania koncertowe z recitalu w Szkole Muzycznej w Opolu towarzyszącego XIV KFPP Opole 1976
8. Krajobraz z wilgą i ludzie (3:08)
9. Wędrówka (4:43)
10. Nad zrębem planety (1:57)
11. Hop szklankę piwa (1:25)
12. Z głębiny nocy niepojętnej (2:11)
13. Przez uczuć najdziwniejsze sploty (1:49)
14. Oto ja - oto on (3:02)
15. Motorek (3:32)
16. Zagadki (1:38)
17. Ostatnia stacja rezygnacja (0:42)
18. Któż może być bardziej szalony (2:35)
19. Pomnę jak niegdyś (1:15)
20. Zabij ten lęk (1:44)
21. Z głębiny nocy niepojętnej (1:48)
22. Godzina miłowania (4:17)
23. Muza Pomyślności (3:18)
24. Wesele (3:59)

25 - nagrania koncertowe z XVII KFPP Opole 1979
25. Niepewność (3:16)

26 -nagranie z domowego archiwum Marka Grechuty
26. Całe życie przed sobą (1:57)

Tytuł: Marek Grechuta. Portret artysty
Autor: Wojciech Majewski
ISBN: 83-2400755-5
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2006
Format: 145x200 mm
Oprawa: twarda
Stron: 238
Waga: około 400 g
Cena: + - 49 zł + płyta CD gratis

(Serdecznie Dziękuję Pani Aleksandrze Prędkiej)










Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=16928