KULT. Biała księga.
Data: 20-12-2017 o godz. 23:55:23
Temat: Książki


DŁUGO OCZEKIWANE, NOWE, POSZERZONE, ZAKTUALIZOWANE WYDANIE LEGENDARNEJ KSIĘGI O KULCIE ! Trzy płyty omówione po raz pierwszy!

Czy to prawda, że Kazik chciał nagrać z Kultem płytę z muzyką disco polo? Dlaczego nie pomógł Pawłowi Kukizowi zniszczyć układu? I za co aresztowali go podczas koncertu w krakowskim klubie Kwadrat ?



Kto chciał wrzucić pięć litrów acida do wodociągów? Komu wewnętrzne głosy kazały walnąć czołowo w TIR-a? I gdzie przyjęto Kult jak w westernie słowami: „Macie pół godziny na opuszczenie miasta...”?

Komu Morawiec zjadł kiełbasę? Kiedy Gruda o mały włos nie spalił schroniska? I dlaczego Seks uciekał przez okno?

Dlaczego pobili Kazika w Stodole? Kiedy zemdlał w zatłoczonym pociągu? I dlaczego został przez mamę Śledzia przywitany hardym: „Wypierdalaj!”?

(opracowanie graficzne: WARSZTAT KOLORU / Projekt graficzny: Radosław Ślusarczyk)

No i jaki to wszystko ma związek z piosenkami? Tymi najsłynniejszymi, takimi jak „Polska”, „Do Ani”, „Krew Boga”, „Arahja”, „Wódka”, „Madryt”, „Gdy nie ma dzieci”, „Baranek”, „Dziewczyna bez zęba na przedzie”, „Hej, czy nie wiecie”, „Celina”, „Prosto”, „Brooklyńska Rada Żydów”, „Układ zamknięty”, „Generał Ferreira”, „Parada wspomnień”, „Konsument”, „TDK kaseta”, „Lewe lewe loff”, „Wolność”, „Czarne słońca”, „Piosenka młodych wioślarzy”, „Marysia” czy „Wstyd”. Ale też tymi mniej znanymi.


Nieznane fakty, anegdoty i opowieści z historii Kultu. Inspiracje i wspomnienia kryjące się za wszystkimi – a jest ich blisko trzysta – piosenkami zespołu, które ukazały się na płytach. W nowym, poszerzonym, doprowadzonym do 2017 roku wydaniu książki Wiesława Weissa , redaktora naczelnego miesięcznika „Teraz Rock” oraz autora rockowych encyklopedii, wielu innych publikacji na temat muzyki i powieści kryminalnej „Biała wódka, czarny ptak”.

(autor Wiesław Weiss-Polskie Radio)

Tytuł: KULT. Biała księga czyli wszystko o wszystkich piosenkach
Autor: Wiesław Weiss
ISBN: 978-83-942140-7-4
Wydawnictwo: KosmosKosmos
Rok wydania: listopad 2017 (wydanie III)
Format: 216x305 mm
Oprawa: twarda
Stron: 608
Waga: około 2,675 kg
Cena: + - 130 zł

(Serdecznie Dziękuję Państwu Karolinie i Kazikowi Staszewskim)








Pomysł napisania tej książki powstał podczas wywiadu, którego Kazik udzielił Leszkowi Gnoińskiemu wiosną 1997 roku. Pomysłodawcą był Kazik... To prawdziwa gratka dla fanów zespołu: niepublikowane dotąd szczegóły - często burzliwe - z życia grupy, zdjęcia, nie tylko z koncertów, ale i z prywatnych albumów członków zespołu, no i to, co chyba najcenniejsze - płyta CD z utworami, które do tej pory nie zostały opublikowane. Zapoznasz się też z pełną oficjalną i nieoficjalną dyskografią zespołu....

Lata 70. zastały w Polsce "socjalizm z ludzką głową" i rock na siłę zamienialiśmy na rodzimą wersję szmiry ludowo-dyskotekowej. W tym czasie w krajach zachodnich następował zmierzch kultury hipisowskiej zastępowany punkową rewoltą. Punk wywrócił muzykę rockową do góry nogami. Dał wszystkim szanse tworzenia, wyrażania samego siebie. Wcześniej wydawało się, że trzeba być niemal Bogiem, by grać na gitarze jak Jimi Hendrix czy Eric Clapton. W latach 70. aby zostać muzykiem punkowym, nic nie trzeba było umieć. Wystarczyło kupić gitarę, tani wzmacniacz i robić jak najwięcej rockandrollowego hałasu. A i o tym często decydował przypadek - środowisko, jakaś audycja w radiu lub kupiona płyta, chęć zaimponowania kumplom, poderwanie panienki.


(okładka. foto. Dorota Grubek)

Grzegorz Brzozowicz postanowił stworzyć w Remoncie cotygodniowy cykl imprez zaprzyjaźnionej kapeli. Dlatego na pierwszym , zapowiedzianym na 8 lipca 1982 r. koncercie miał pojawić się zespół Kazika Staszewskiego i Piotra Wieteski. Nadszedł czas, aby wreszcie zdecydować się na nazwę. Coś przecież musiało pojawić się na plakatach reklamujących imprezę. I wtedy okazało się, że Kult jest najlepszy. Pamiętam - wspomina wokalista - że zawsze myślałem, jak zabrzmi nazwa, gdy jakiś osioł będzie mówił: "A teraz drodzy Państwo, przed Państwem wystąpi zespół taki i taki". Jeżeli w zestawieniu z tymi słowami ta nazwa brzmiała źle, ale ta nazwa była już niestety zajęta. Setki historii się przewinęło. Była to linia C, bo właśnie tym autobusem jeździliśmy na próby. Ale w końcu przypomnieliśmy sobie historię Hornunga z tym Kultem. Ta nazwa jakoś najlepiej brzmiała, chociaż nie byliśmy z niej do końca zadowoleni.


Kazik przypisywał pomysł nazwy Hornungowi i przez kilkanaście kolejnych lat podawał go jako autora. Brzozowicz co jakiś czas polemizował z Kazikiem na ten temat. Dopiero na początku 1998 roku obaj doszli do porozumienia. Oczywiście nie była to żadna wojna na słowa, tylko zwyczajna kumplowska polemika.
7 lipca 1982 roku Kult razem z punkową TZN Xenną zagrał swój pierwszy koncert. Sprzedano... 52 bilety!

Tytuł: KULT Kazika
Autor: Leszek Gnoiński
Redakcja: Jan Skaradziński
ISBN: 83-86365-39-0
Wydawnictwo: In Rock Music Press
Rok wydania: listopad 2000
Format: 215x275mm
Oprawa: miękka
Stron: 208
Waga: około 1 kg
Cena: + - ? zł








Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=16867