Kroke. Poza dźwiękami
Data: 28-11-2017 o godz. 22:03:50
Temat: Książki


Zespół Kroke , początkowo kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, obecnie tworzy swoje autorskie kompozycje, czerpiąc inspiracje z muzyki etnicznej, brzmienia orientu, a także jazzu.W ten sposób tworzy własny, unoszący się ponad granicami, formami i czasem styl, który został nie tylko zauważony przez publiczność, lecz także doceniony przez artystów całego świata.

Zachwycony koncertem KROKE Steven Spielberg zaprosił zespół do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion. Dzięki Peterowi Gabrielowi grupa trafiła do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD. Utwór The Secrets of The Life Tree w wykonaniu KROKE znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha Inland Empire. Spotkanie KROKE z Nigelem Kennedym zwieńczyło wspólne dzieło – płyta East Meets East.
W ostatnich latach zespół współpracował m.in. z Anną Marią Jopek, Tomaszem Stańko, Mają Sikorowską, Krzysztofem Herdzinem, orkiestrą Sinfonietta Cracovia, Edytą Geppert. Zespół pojawia się na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie. W 2017 roku KROKE obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia.

(Universal Music PL)

Za każdym razem inni, zawsze nowi. Nawiązują do tysiącletniej tradycji muzyki żydowskiej, ale to coś więcej niż muzyka klezmerska, dużo więcej. Z każdą nową płytą są nie tylko lepsi od innych, ale lepsi od siebie samych - niepowtarzalni i porywający. Kochają muzykę, a publiczność kocha ich. Zamieszkali w sercach wielu ludzi, mają fanów na całym świecie. Byłam dumna, kiedy występowaliśmy razem w Monachium, Rapersvill, Krakowie, Berlinie. Od dwudziestu pięciu lat mogę obserwować jak się zmieniają, rozwijają i stale czymś zaskakują. Dziś jestem szczęśliwa, że są moimi przyjaciółmi.
Roma Ligocka

Muzykiem nie jesteś na dzisiaj, na jutro, na pojutrze. Muzykiem jesteś na całe życie. Nie jest tak, że robisz to dla sławy. Nikt nie gra muzyki, żeby być sławnym. Jesteś muzykiem po to, żeby móc grać, żeby się rozwijać, robić to, co kochasz. I żeby robić to zawsze.
Jerzy Bawoł

Muzyka to bezgraniczna tęsknota za wymiarem, w którym już kiedyś byliśmy. To stałe poszukiwanie drogi powrotnej do miejsca, w którym kiedyś mieszkała nasza dusza.
Tomasz Kukurba

Czujemy, że najważniejsze dla nas w muzyce są jednak wolność, otwartość i brak jakichkolwiek granic. Nie lubimy być zaszufladkowani. Zawsze ciągnęło nas do dziwnych rzeczy.
Tomasz Lato

"Uważam ich za fantastycznych, uduchowionych muzyków. To wspaniały zespół."
Peter Gabriel

"To, co tak skutecznie pociąga mnie w muzyce Kroke, to ich duchowa rzeczywistość, to znaczy szczerość i autentyczność w tej muzyce."
Nigel Kennedy


JOANNA LAPRUS-MIKULSKA. Wydawca, redaktor naczelna wydawnictwa Świat Książki, promotorka literatury i kultury czytania. W latach 2008-2010 redaktor naczelna miesięcznika "Bluszcz", w latach 2011-2013 redaktor naczelna miesięcznika "PAPERmint. Magazyn o książkach". Ukończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od zakochana w krakowskim Kazimierzu, który stał się jej drugim domem. Jurorka Festiwalu Literatury Kobiecej w Siedlcach oraz od 2014 roku Nagrody Literackiej "Gryfia". Współautorka (z Willą Shalit) książki Bez makijażu. Prawdziwe historie kobiet. Interesuje się kulturą żydowską. Uwielbia nowozelandzkie białe wina oraz Bałtyk o każdej porze roku. Nie potrafi żyć bez książek, muzyki i ludzi.

Tytuł: Kroke. Poza dźwiękami
Autor: Joanna Laprus-Mikulska
Opracowanie graficzne, skład i łamanie: Rafał Kucharczuk
Fotografie:Jacek Dyląg
ISBN: 978-83-8031-671-3
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: październik 2017
Format: 180x230 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 228
Waga: około 600 g
Cena: + - 39 zł

(Serdecznie Dziękuję Pani Reni Ebert)


Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=16754