Lady Day śpiewa bluesa
Data: 25-01-2017 o godz. 21:10:00
Temat: Książki


Ta biografia już przeszła do historii. Wydana 50 lat temu wzbudziła sensację, a przez kolejne dziesięciolecia stała się biblią dla tych, którzy chcieli poznać Billie Holiday (7.04.1915 Filadelfia † 17.07.1959 Nowy Jork). Lady Day – pierwsza dama jazzu, artystka obdarzona niezwykłym głosem, który wciąż nie przestaje elektryzować, jedna z najbardziej inspirujących wokalistek wszech czasów – sama opowiada o sobie.



O życiu w czarnym getcie, pracy prostytutki, alkoholu, narkotykach, rasizmie i o najlepszych muzykach, z którymi grała. Nie stawia sobie postumentu, staje przed czytelnikiem taka, jaka była: nieprzebierająca w słowach, szalona, porywcza, a jednocześnie pełna dumy, naiwna, poraniona i samotna. Dama, która żyła dla muzyki i w niej znajdowała ukojenie.

Fragment:

Ileż to już razy stawałam przed sądem? Zaczęło się, jak miałam dziesięć lat, kolejna sprawa cztery lata później, w międzyczasie kilka innych drobiazgów. Kiedyś, gdy śpiewałam przy Pięćdziesiątej Drugiej Ulicy, jedna krawcowa chciała mi wcisnąć tanią sukienkę po znacznie zawyżonej cenie. Pokłóciłyśmy się, zaczęła mnie wyzywać, trochę się wściekłam i wsadziłam jej łeb do muszli klozetowej. Ciągała mnie potem po sądach, twierdząc, że próbowałam ją utopić (...). To przecież nie do pomyślenia, żeby sławna piosenkarka zrobiła coś takiego. I było po sprawie.


*****

Ponoć część tej historii to bujdy na resorach. Nie te fakty, przekręcone informacje, nieścisłości (nawet miejsce urodzenia się nie zgadza), skłonność do mitomanii. Ale jakie ma to dzisiaj znaczenie? Billie Holiday tak jak śpiewa, tak teraz do nas przemawia – językiem prostym, bez ogródek, do bólu szczerym. To opowieść czarnej dziewczyny, która zanim osiągnęła upragnioną sławę, przeszła przez piekło. Niewolnicza praca, poniżenie, alkohol, narkotyki, alfonsi, burdele, więzienie. Wprawdzie muzyka pomogła jej wyjść z tego świata, ale paradoksalnie „zakręciła” nią jeszcze bardziej. Od uzależnienia trudno się uwolnić. To nie tylko historia Kopciuszka, ale także czarnej Ameryki pierwszych dekad XX wieku, której nawet nie śniła się prezydentura Baracka Obamy. Autobiografia Lady Day zadziwia, miejscami nawet szokuje, choć przecież z głosu Holiday wiele da się wyczytać. Ot po prostu chropowaty, szorstki blues. Życie.
JACEK HAWRYLUK, Program 2 Polskiego Radia


BILLIE HOLIDAY (właśc. Eleanora Fagan) - urodzona w 1915 roku amerykańska wokalistka jazzowa, autorka muzyki i tekstów, przez trzydzieści lat jedna z najważniejszych postaci amerykańskiej sceny muzycznej. Kontrowersyjna, przez lata walcząca z uzależnieniem od narkotyków i alkoholu, biseksualna, wielokrotnie karana za agresywne zachowanie. Zmarła w 1959 roku z powodu marskości wątroby. W roku 2000 została przyjęta do Rock and Roll of Fame.

WILLIAM DUFFY (1916-2002) - amerykański pisarz, muzyk, aktywista związków zawodowych. Pracował dla "New York Post", Współautor blisko czterdziestu książek. Laureat Nagrody im. George´a Polka.


Tytuł: Lady Day śpiewa bluesa (Lady Sings the Blues)
Autor: Billie Holiday, William Dufty
Tłumaczenie: Marcin Wróbel
ISBN: 978-83-8049-430-5
Wydawnictwo: Czarne
Rok wydania: styczeń 2017 (Polska)
Format: 140x220 mm
Oprawa: twarda
Stron: 208
Waga: około 375 g
Cena: + - 39 zł
Książka dostępna także jako e-book
Seria wydawnicza: Amerykańska

(Serdecznie Dziękuję Magdzie Jobko)





Billie Holiday (7.04.1915 Filadelfia † 17.07.1959 Nowy Jork) poznała życie od najgorszej i najwspanialszej strony. Uzależniona od narkotyków, upokarzana, gwałcona. Adorowana i uwielbiana przez tłumy. Jak opisać życie tak dramatyczne i różnorodne?

Julia Blackburn w dużym stopniu korzysta z materiałów zebranych przez Lindę Kuehl, dziennikarkę, która w latach 70. pisała biografia Billie: nagrała wywiady z ponad stu pięćdziesięcioma osobami, zgromadziła setki stron notatek, wycinków prasowych, dokumentację szpitalną, stenogramy z rozpraw sądowych, zdjęcia i korespondencję, a nawet listy zakupów i zapiski kreślone po pijanemu przez Billie.

W 1979 roku Kuehl popełniła samobójstwo, pozostawiając bezładne archiwum, które angielska pisarka potraktowała jako świetny klucz do opisu chaotycznego życia pierwszej damy jazzu.

Historia genialnej artystki przeplata się z historią Julii Blackburn, Lindy Kuehl i historiami jej rozmówców - słyszymy ochrypłe głosy kochanków i mężów Billie, jej muzyków i przyjaciółek, zgasłych gwiazd i starych alfonsów. Wspólnie snują magiczną opowieść o miastach, ludziach, muzyce i wielkiej, niezapomnianej, bardzo samotnej Billie Holiday.

Julia Blackburn (ur. 1948) jest autorką szczegółowych pełnych rozmachu biografii, które czyta się jednym tchem. Zanim opublikowała książkę o Billie Holiday (2005), przedstawiła sylwetki Francisca Goi (Old Man Goya, 2002), Napoleon Bonaparte (The Emperor´s Last Island: Journey to St. Helena, 2000) i Charlesa Watertona (Charles Waterton, 1989). Córka wybitnego angielskiego poety, Thomasa Blackburna, porusza się nie tylko w kręgu literatury faktu. Jej na poły baśniowe historie: The Book of Colour (1996) oraz The Leper´s Companions (1999) nominowane były do prestiżowej nagrody Orange. Julia Blackburn mieszka w Anglii i we Włoszech.

*****

To naprawdę cudowna książka, bardzo dokładnie ukazująca krótkie, trudne życie Lady Day i ogromny triumf jej muzyki. - „The Spectator”

Oczywiście każda z cytowanych tu osób widzi Billie po swojemu, ale ten zbiór wspomnień składa się na jej prawdziwy portret - Mike Figgis, "The Guardian"

Julia Blackburn jest zbyt wytrawną pisarką, by stawić jakieś tezy. Życiu Billia Holiday po prostu pozwala błyszczeć - "Washington Post"

Billie Holiday pozostanie w pamięci każdego, kto choć raz usłyszał jej głos. Tak jak wszyscy jazzmani, śpiewała o swoim życiu. Książka Julii to poniekąd cząstka tej muzyki. - Nat Hentoff

*****

Tytuł: Billie Holiday. Biografia. (With Billie: A New Look at the Unforgettable Lady Day)
Autor: Julia Blackburn
Tłumaczenie: Hanna Jankowska
ISBN: 978-83-7414-335-6
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wydania: lipiec 2007 (Polska)
Format: 168x245 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 304
Waga: około 650 g
Cena: + - 39 zł
Seria: Fortuna i Fatum









Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=15511