Franciszek Walicki we wspomnieniach Anioła Stróża
Data: 22-01-2017 o godz. 19:34:12
Temat: Książki


Ktoś powiedział, że nie ma nic bardziej ulotnego niż moda w muzyce rozrywkowej i piosence. Moda potrafi wynieść artystę na szczyty popularności, aby nagle, pod wpływem kaprysu, wbić tego samego artystę w piach zapomnienia. Miałem ogromne szczęście, że pracowałem z artystami, którzy ulepieni byli jakby ze szczególnego gatunku gliny, która pod wpływem czasu, a niekiedy i ludzkiej zawiści nie zamieniała się w piasek, a w granit.

Ale było coś twardszego i trwalszego niż granit – Zegarmistrz Światła Purpurowy. Zajrzał pewnego dnia w głąb jurajskiego parku polskiego rock’n’rolla i wybrał najlepszych. Nie ma już wśród nas prekursorów tej muzyki w Polsce: Bogusława Wyrobka, Marka Tarnowskiego, Tadeusza Nalepy, Miry Kubasińskiej, Heleny Majdaniec, Ady Rusowicz, Krzysztofa Klenczona, Janusza Popławskiego, Zbigniewa Podgajnego, Wojtka Skowrońskiego, Grzegorza Ciechowskiego, Ryszarda Riedla i wielu innych, a zwłaszcza tego, którego ceniliśmy chyba najbardziej – demona i anioła w jednej osobie – Czesława Niemena. Ja także wkrótce znajdę się w ich gronie i powiem im, że niektóre ich piosenki żyją nadal. Są śpiewane i słuchane, a czas, który poświęcili ich tworzeniu, nie był czasem straconym. I wręczę im ten medal. A oni będą wiedzieli, dlaczego to robię… Bo bez nich nie byłbym tym, kim byłem.

Wystąpienie Franciszka Walickiego
z okazji wręczenia mu Złotego Medalu „Gloria Artis”


FRANCISZEK WALICKI(1921–2015), dziennikarz, publicysta, „ojciec chrzestny” polskiego rock’n’rolla. Współtwórca, obok Leopolda Tyrmanda, i członek Honorowych Komitetów obu pierwszych festiwali muzyki jazzowej w Sopocie w latach 1956 i 1957. Animator i kierownik artystyczny pierwszych polskich zespołów „mocnego uderzenia” i pierwszej polskiej dyskoteki Musicorama’70 w Sopocie. Jako Jacek Grań autor tekstów piosenek, takich jak Puste koperty, Czy mnie jeszcze pamiętasz, Niedziela będzie dla nas, Na drugim brzegu tęczy, Gdybyś kochał, hej!, śpiewanych m.in. przez Czesława Niemena, Wojciecha Kordę, Krzysztofa Klenczona, Adę Rusowicz, Piotra Szczepanika oraz zespoły Breakout i SBB. Odznaczony Złotym Medalem „GLORIA ARTIS”.

(książka zawiera płytę DVD …i nie żałuj tego)

Produkcja: Video Studio Gdańsk
Producent: Telewizja Polska S.A.
Długość: 53 min
Rok produkcji: 1995
Reżyseria: Paweł Chmielewski
Scenariusz: Paweł Chmielewski, Wojciech Fułel

Tytuł: Franciszek Walicki we wspomnieniach Anioła Stróża
Autor Franciszek Walicki
ISBN: 978-83-7823-704-4 (BER)
ISBN: 978-83-7982-191-4 (NCK)
ISBN: 978-83-929278-1-5 (FSK)
Wydawnictwo: Bernardinum
W koedycji: Narodowe Centrum Kultury i Fundacja "Sopockie Korzenie"
Rok wydania: 2016
Format: 210x 300 mm
Oprawa: twarda
Stron: 127
Waga: około 628 g
Cena: + - 69 zł

(Dziękuję wydawnictwu Bernardinum)




W połowie września br. do księgarń całego kraju trafiła książka "Epitafium na śmierć rock’n’rolla", Franciszka Walickiego (20 .07.1921 w Łodzi), nie bez powodu nazywanego ojcem polskiego rock’n’rolla.

To fascynująca, bogato ilustrowana i nie pozbawiona refleksji, autobiograficzna opowieść dziennikarza i animatora kultury, patrona pierwszych polskich festiwali jazzowych, inicjatora sopockiego Non-Stopu i pierwszej polskiej dyskoteki, który wprowadził do naszego kraju rock’n’rolla i wymyślił dlań swojsko brzmiącą nazwę „mocne uderzenie”.

To historia twórcy zespołów: Rhythm’n’Blues, Czerwono- i Niebiesko-Czarni, Breakout, SBB i odkrywcy talentów: Czesława Niemena , Michaja Burano, Krzysztofa Klenczona , Ady Rusowicz, Wojciecha Kordy i wielu innych. To nie pozbawione sentymentu wspomnienie o latach młodości spędzonych w Wilnie i Rydzynie, o studiach w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni czy o karaibskim rejsie pod żaglami „Daru Pomorza”. To opowiadanie z pierwszej ręki o ważnych dla polskiej kultury wydarzeniach, których autor był świadkiem, a często i pomysłodawcą.

"Epitafium na śmierć rock’n’rolla" jest żarliwą, być może kontrowersyjną, apoteozą czasów, w których rock’n’roll powstawał i rozwijał się aż po dni, których symbolem stały się festiwale w Jarocinie. To książka, która zainteresuje zarówno słuchaczy Radia Luxemburg i programów Willisa Connovera , jak i tych wychowanych na Programie III Polskiego Radia.

fragment: (s.71)
22 czerwca 1960 roku Zarząd Gdańskiego Jazz-Clubu podjął uchwałę o powołaniu Czerwono-Czarnych, a 23 lipca, w sali widowiskowej Klubu Studentów Wybrzeża "Żak" w Gdańsku, odbył się inauguracyjny koncert zespołu, prowadzony przez Jacka Fedorowicza. On też wykonał dowcipne logo: diabełek z aureolą nad głową na czerwonym polu sąsiadował z aniołkiem z czerwonymi różkami na czarnym. Kolory nawiązywały do barw Gdańskiego Jazz-Clubu.(...)

fragment: (s.127)
Tadeusz Nalepa
Zaproponowana przez Walickiego nazwa nowego zespołu - BREAKOUT - odpowiadała mi pod każdym względem. Walicki był zresztą nie tylko autorem nazwy. Wszystko, z wyjątkiem moich kompozycji, zawdzięczamy Frankowi. Niszczył mnie, wykańczał. Nie potrafił wytłumaczyć, o co mu chodzi. Mówił tylko "Nie tak, nie tak". Niektóre utwory przerabiałem wiele razy, ale w końcu coś ze mnie wyciągnął. Dzięki niemu nie zostałem na etapie Blackoutu. Franek dużo mówił o tym, co mamy robić. Moja wyobraźnia tak daleko nie sięgała...
(z filmu "Nie żałuj tego" (Video Studio Gdańsk, 1995)

Fraciszek Walicki (1921), dziennikarz, publicysta, "ojciec chrzestny" polskiego rock´n´rolla. Współtwórca, obok Leopolda Tyrmanda, i członek Honorowych Komitetów obu pierwszych festiwali muzyki jazzowej w Sopocie w latach 1956 i 1957. Animator i kierownik artystyczny pierwszych festiwali zespołów "mocnego uderzenie" i pierwszej polskiej dyskoteki Musicorama ´70 w Sopocie. Jako Jacek Grań autor tekstów i piosenek, takich jak Puste koperty , Czy mnie jeszcze pamiętasz , Niedziela będzie dla nas , Na drugim brzegu tęczy , Gdybyś kochał, hej! śpiewanych m.in. przez Czesława Niemena, Wojciecha Kordę, Krzysztofa Klenczona, Adę Rusowicz, Piotra Szczepanika oraz zespoły Breakout i SBB. Odznaczony Złotym Medalem "GLORIA ARTIS".

Tytuł: Epitafium na śmierć rock´n´rolla
Autor: Franciszek Walicki
ISBN: 978-83-929278-4-6
Wydawnictwo: Fundacja „Sopockie Korzenie”
Rok wydania: wrzesień 2012
Format: 210x300 mm
Oprawa: półtwarda kartonowa
Stron: 195
Waga: około 675 g
Cena: + - 59 zł

Serdecznie Dziękuję Wojtkowi Korzeniewskiemu, Wiesławowi Śliwińskiemu i Marcinowi Jacobsonowi, a także Małgosi Szpak)







Książka powstała z inspiracji dyrektora warszawskiego wydawnictwa TRZ, Wojciecha Trzcińskiego. On pierwszy zaproponował mi napisanie wspomnień, obejmujących okres dzieciństwa, opis przeżyć wojennych, pracę w charakterze dziennikarza i okres fascynacji muzyką : początkowo jazzową, a pod koniec lat 50. rock'n'rollem. To także próba odpowiedzi na pytanie, czym był rock'n'roll dla pokolenia "fruwających marynarek" i dlaczego stał się symbolem przekory, niezależności i swobody.




Pierwsza ocena książki wyszła spod pióra Piotra Kaczkowskiego (14.02.1946 Kraków)

To książka dla tych, którzy pamiętają pierwsze utwory Niemena, zespołów Breakout czy SBB, i dla tych, którzy nie wiedzą kogo i dlaczego tak raziły czerwone skarpetki Tyrmanda. To książka o pierwszym festiwalu jazzowym w PRL i pierwszej dyskotece.
Wielbicielom rapu i techno odkrywającym dopiero muzykę lat sześćdziesiątych ukaże zupełnie nieznany świat. Pokoleniu "Studia Rytm" uzupełni obraz niezwykłymi szczegółami.
To opowieść z pierwszej ręki. Franciszek Walicki był nie tylko świadkiem opisywanych wydarzeń. Był najczęściej ich pomysłodawcą, autorem lub bezpośrednim inspiratorem.
Fascynująca autobiografia "ojca" polskiego big-beatu.
Niezwykła lektura, niecodzienna lekcja. Nie tylko muzyki

Piotr Kaczkowski

Tytuł: Szukaj, burz, buduj
Autor: Franciszek Walicki
ISBN: 83-86432-01-2
Wydawnictwo: T.R.Z.-Wojciech Trzciński
Rok wydania: 1995
Format: 135x195 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 288
Waga: około 325 g
Cena: + - ? zł








Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=15499