Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Podró¿ przez d¼wiêki - nowa biografia ojca polskiej opery Stanis³awa Moniuszki
Wys³ano dnia 04-06-2020 o godz. 23:01:27
Temat: Info
Info „Podró¿ przez d¼wiêki” to opowie¶æ biograficzna prezentuj±ca twórczo¶æ i ¿ycie Stanis³awa Moniuszki (5.05.1819 Ubiel/Bia³oru¶ † 4.06.1872 Warszawa) w nieco inny sposób.



Dla autorki - Magdaleny Dziadek - g³ównymi punktami interpretacyjnymi sta³y siê przystanki kompozytora w czasie jego podró¿y – zarówno tej ¿yciowej, jak i podró¿y poprzez d¼wiêki.

Miejsca, w których siê zatrzymywa³ stanowi³y dla niego inspiracjê do tworzenia nowych dzie³. Odwo³uj±c siê do licz±cych stron listów, notatników kompozytora, rycin czy afiszy, autorka snuje ciekawe opowie¶ci i z wirtuozersk± sprawno¶ci± splata w±tki artystycznej twórczo¶ci Moniuszki z jego ¿yciem osobistym.

Autorka - Magdalena Dziadek - tak mówi o ksi±¿ce:

Podró¿ przez d¼wiêki to ksi±¿ka ukazuj±ca ¿ycie i twórczo¶æ Stanis³awa Moniuszki w ¶wietle nowo przestudiowanych ¼róde³ prasowych i epistolograficznych. Stanowi „przymiarkê” do przysz³ej du¿ej monografii kompozytora, której napisanie bêdzie mo¿liwe po wykonaniu innej du¿ej pracy – przygotowaniu krytycznej edycji listów do Moniuszki i przez niego pisanych. Pracê tê podjêli¶my na zaproszenie PWM, w ramach przygotowywanego przez Wydawnictwo nowego zbiorowego wydania dzie³ Moniuszki, wspólnie z wybitnym filologiem prof. Rados³awem Okulicz-Kozarynem z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Ju¿ na obecnym, wstêpnym etapie badañ nad moniuszkowsk± spu¶cizn± epistolograficzn± (potrwaj± one kilka lat, gdy¿ oprócz rzetelnego opracowania samych tekstów od strony filologicznej, trzeba stworzyæ odpowiednio obszerne merytoryczne komentarze do tre¶ci listów) mo¿na by³o podaæ szereg nowych informacji, sprostowaæ wiele b³êdów pokutuj±cych w dotychczasowych opracowaniach, nade wszystko za¶ przepracowaæ konwencjonalny portret Moniuszki, jaki przekazali dotychczasowi biografowie. Nowo wprowadzone lub znacz±co przeinterpretowane w ksi±¿ce w±tki dotycz± m.in. oceny wileñskiego okresu dzia³alno¶ci Moniuszki i jego wk³adu w tworzenie literacko-muzycznej „szko³y litewskiej”, udzia³u mecenasów i przyjació³ kompozytora (w tym licznego grona kobiet) w kreowaniu jego publicznego wizerunku, recepcji muzyki Moniuszki w kraju i za granic±, wreszcie – ¶wiatopogl±du kompozytora. Bohater mojej mini-monografii jest z pewno¶ci± mniej jednoznaczny ni¿ ten ze starszych prac, gdy¿ jego postaæ charakteryzuj± w równej mierze cnoty i s³abo¶ci, „jedynie s³uszne” decyzje i dramatyczne wahania. W ten sam sposób stara³am siê ukazaæ otoczenie Moniuszki, udzielaj±c miejsca kilku wa¿nym dyskusjom estetycznym i politycznym, które podzieli³y uczestników polskiej kultury lat 50. I 60. XIX wieku na zwalczaj±ce siê obozy, nie u³atwiaj±c nikomu podejmowania decyzji w sprawach sztuki. Dyskretnym w±tkiem przewodnim rozwa¿añ uczyni³am towarzysz±c± Moniuszce od pocz±tku kariery my¶l: „kompozytor narodowy: co to w³a¶ciwie znaczy?”


O ksi±¿ce pos³uchaæ mo¿na równie¿ w rozmowie z cyklu Po Cichu. O muzyce i literaturze. Dyrektor - redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy razem autork± - prof. dr hab. Magdalen± Dziadek opowiadaj± o najnowszych odkryciach dotycz±cych Stanis³awa Moniuszki.

(Aleksandra Serafin-PWM Edition)



 
Pokrewne linki
· Wiêcej o Info
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Info:
Beyoncé Knowles pozwana o plagiat


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 4.07
G³osów: 106


Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*