Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Projekt Mickiewicz - Stasiuk - Haydamaky z nowym wideoklipem „inwokacja"
Wys³ano dnia 15-09-2019 o godz. 02:55:18
Temat: Info
Info Ostra Brama w Wilnie, zapieraj±ce pier¶ meandry Narwii, beskidzkie klimaty Stasiuka – wszystko to mo¿na zobaczyæ w najnowszym wideoklipie Andrzeja Stasiuka (25.09.1960 Warszawa),, Haydamaków i zaproszonych przez nich go¶ci. „Litwo! Ojczyzno moja! ty jeste¶ jak zdrowie”

Na pocz±tku ubieg³ego roku pisarz Andrzej Stasiuk wraz z Haydamaky, ukraiñskim zespo³em sceny World Music, nagrali album z twórczo¶ci± Adama Mickiewicza. To 10 utworów opartych na tekstach Sonetów Krymskich, Dziadów, Konrada Wallenroda, Reduty Ordona czy Liryków Lozañskich.

(Stasiuk / Zdjêcie z planu_J.Bakunowicz)

Album zosta³ entuzjastycznie przyjêty na polskim i ukraiñskim rynku muzycznym, o czym ¶wiadczy przyznana w listopadzie 2018 roku Z³ota P³yta, a na pocz±tku tego roku nominacja do Fryderyków.

Arty¶ci postanowili zwieñczyæ projekt MICKIEWICZ-STASIUK-HAYDAMAKY jedenastym utworem, który w wersji cyfrowej trafi³ przed wakacjami na rynek.

Do projektu zostali zaproszeni 3 arty¶ci, którzy na swój sposób, obok Andrzeja Stasiuka, zinterpretowali Mickiewicza. To bia³oruski poeta, t³umacz i raper Vital Ryzhkou, Mamadou Diouf -senegalski dzia³acz spo³eczny i muzyk z polskim obywatelstwem oraz Adeb Chamoun, Syryjczyk mieszkaj±cy i dzia³aj±cy w Polsce perkusjonista i wokalista. Bia³oruski przek³ad zrobi³ wspó³czesny bia³oruski poeta Andrej Chadanoviè.

(Stasiuk / Zdjêcie z planu_J.Bakunowicz)

Ide±, któr± arty¶ci chcieli przekazaæ w utworze, jest OTWARTO¦Æ. Narracja utworu budowana jest wokó³ refrenu piosenki „Brama na wci±¿ otwarta przechodniom og³asza, ¿e go¶cinna i wszystkich w go¶cinê zaprasza”. Polska to otwarta dla wszystkich brama, gdzie ka¿dy mo¿e poczuæ siê jak u siebie. Niezale¿nie od koloru skóry, przekonañ, wyznawanych warto¶ci.

Utwór „Inwokacja” jest przypomnieniem otwartej Rzeczpospolitej Obojga Narodów (st±d równie¿ obecno¶æ bia³oruskiego wokalisty), czasu tolerancji, z którego nale¿y byæ dzi¶ dumnym.
Wymowa utworu jest szczególnie wa¿na w czasie 15 rocznicy akcesji Polski do Unii Europejskiej i budowania Europy bez granic.

Wraz z utworem audio powsta³ równie¿ teledysk. Jego re¿yseri± zaj±³ siê Bogus³aw Byrski, aktor Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie, instruktor teatralny oraz Grzegorz Stech, producent projektu Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky.

Utwór i teledysk wyprodukowa³a agencja PUGU art (wydawca albumu Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky) oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Teledysk by³ krêcony w kilku lokalizacjach. W Lublinie, w Warszawie, w Gardzienicach, na Podlasiu, w Beskidzie Niskim oraz w Wilnie.

Fabu³a teledysku to podró¿ wokalisty Haydamaky, Oleksandra Iarmoly przez go¶cinn± Polskê, ogl±dana pó¼niej przez niego i Andrzeja Stasiuka.

Bohater odwiedza miejsca w ró¿ny sposób eksponuj±ce otwarto¶æ Polski i przypominaj±ce o wci±¿ aktualnym zobowi±zaniu budowania domu dla wszystkich.

Jest wiêc polsko-ukraiñsko-bia³oruskie Podlasie, zachwycaj±ce pejza¿ami i cerkwiami. Jest Beskid Niski, który pozosta³ miejscem spotkañ kultur polskiej, ³emkowskiej, ¿ydowskiej. W obrazach klipu pojawiaj± siê lubelskie bramy starej czê¶ci miasta, pamiêtaj±ce wielokulturowego ducha królewskiego grodu. W koñcu jest i miejsce magiczne i sakralne – Ostra Brama w Wilnie, bez której historia Polski by³aby niepe³na.

Teledysk to podró¿ miejscami pamiêtaj±cymi bogat± historiê wielu narodów. To swoiste memento – w tym kraju zawsze by³o miejsce dla innych. Niech tak pozostanie. Nie traæmy tego.

Stasiuk - Haydamaky
„Mickiewicz - Stasiuk - Haydamaky”
Lista utworów: (czas. 46:49)

1. Stepy akermañskie (3:38)
2. Burza (3:39)
3. Pielgrzym (feat. Maksym Berezhnyuk) (3:44)
4. Alpuhara (feat. Maksym Berezhnyuk) (6:21)
5. Mogi³y Haremu (feat. Maksym Berezhnyuk) (4:56)
6. Upiór (feat. Maksym Berezhnyuk) (8:22)
7. Bajdary (feat. Oleh Kaduk) (3:36)
8. Droga nad przepa¶ci± w Czufut-Kale (4:05)
9. Reduta Ordona (6:29)
10. Pytasz, za co Bóg… (1:58)

(Artur Tylmanowski-Wydawnictwo Agora)



 
Pokrewne linki
· Wiêcej o Info
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Info:
Beyoncé Knowles pozwana o plagiat


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 4.01
G³osów: 63


Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*