Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka
  
Kasy fiskalne on-line, drukarki fiskalne

10 listopada ukaże się niezwykła płyta Pjusa pt. Słowowtóry
Wysłano dnia 08-11-2017 o godz. 22:54:30
Temat: Info
Info Tak o tym wyjątkowym projekcie, w który zaangażowanych zostało ponad 20 artystów mówi sam Pjus (Karol Nowakowski) (31.03.1982 Wrocław):”Po albumie "Life After Deaf" doszedłem do twórczo-zdrowotnej ściany. Pal sześć mój sztuczny słuch, akurat on działa nieźle, ale głos niestety zaczął niedomagać, a każde kolejne nagrywanie stało się po prostu czasowo-fizyczną katorgą. Co teraz?
Jestem chłopakiem z osiedla i wiem, że jak nie drzwiami, to oknem! Za namową Łukasza Stasiaka stworzyłem pierwszą w Polsce (?) ghostwriterską płytę – trochę taka odwrócona idea albumu producenckiego, gdzie zamiast “rozdawania” bitów zapraszam ludzi, by wykonali moje teksty. Więc wymyśliłem i napisałem wszystkie wersy, wybrałem do nich muzykę, zaprosiłem gości.

Proste, nie? Nie. Nikt nie był mi w stanie powiedzieć czy i jak to zagra, czy inni wczują się i w ogóle będą chcieli wykonać nie swoje wersy. Nawet jeśli podmioty liryczne są uniwersalne, a cała płyta nie jest 1:1 o mnie, musiałem przekonać ich, by stali się mymi lirycznymi sobowtórami. SŁOWOWTÓRAMI Przecież, nie każdego znałem osobiście i byłem tylko koleżką z szaloną fantasmagorią. "Cham się uprze i mu daj" jak mówił klasyk...

No, ale zrealizowałem to uparcie (ciekawe, kto mnie już miał za upierdliwego wariata?:)). Przesłuchane setki beatów, napisane tryliony maili i smsów (pozdro Tymon!), nietypowe duety (np. Włodi i i Piotrek Pacak spotkali się po raz pierwszy dopiero w studio!), nagły przeróbki tekstowe (Martina we did it!), sesje w studio po nocach, pomysły na dodatkowe instrumenty - to wszystko było żywe i pulsujące. I rosło. I było takim prawdziwym procesem tworzenia czegoś z niczego. Ja nadawałem kształt i rytm, a każdy kolejny gość dodawał coś nowego od siebie. Nawet te tytuły - poetyckie neologizmy, metafory, zabawy słowne, kalambury, skojarzenia i ban moty - są tego integralną częścią, bo jak coś dopiero powstało, to nie ma tego w języku i trzeba jakoś nazwać. Słowa mają moc. Moc omijanie przeszkód. Moc szukania nowych rozwiązań. Moc nazywania i redefiniowania świata.

Właśnie trzymasz tę moc w rękach. Coś nietypowego, twórczego, pełnego przemyśleń, czasem mrocznego, ale odważnego i ... (jakiego? powiedz, jak skończysz słuchać). Merci!
Karol "Pjus" Nowakowski


Wielkie Dzięki Łukaszu!!! 
Pokrewne linki
· Więcej o Info
· Napisane przez zbiko


Najczęściej czytany artykuł o Info:
Beyoncé Knowles pozwana o plagiat


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.07
Głosów: 438


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*