Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Kino Atlantic - 60 urodziny Jacka Kaczmarskiego
Wys³ano dnia 16-03-2017 o godz. 20:44:42
Temat: Info
Info Jacek Kaczmarski (22.03.1957 Warszawa † 10.04. 2004 Gdañsk) urodzi³ siê w rodzinie artystów-plastyków.



Ju¿ od dziecka przejawia³ nadmiar talentów artystycznych (plastycznych, literackich, muzycznych), co jak twierdz± – niektórzy przyjaciele – pó¼niej go zgubi³o Pierwsz± piosenkê „Wydarzenie w knajpie napisa³ w wieku 15 lat. By³ wtedy uczniem liceum im. Narcyzy ¯michowskiej w Warszawie. Koledzy z klasy zapamiêtali go jako duszê towarzystwa, ale i prymusa, któremu nauka przychodzi³a bez najmniejszego wysi³ku.

Karierê piosenkarsk± i poetyck± rozpocz±³ w 1977 roku. By³ laureatem wielu festiwali piosenki studenckiej, nastêpnie zwi±za³ siê z Kabaretem Jana Pietrzaka pod Egid±, grup± Piosenkariat i Teatrem na Rozdro¿u. Czêsto wystêpowa³ z Przemys³awem Gintrowskim – drugim, naczelnym bardem PRL, oraz Zbigniewem £apiñskim. W 1979 roku ca³a trójka przygotowa³a program poetycki „Mury”, którym „podbili” ca³y kraj. Tytu³owa ballada uros³a pó¼niej do rangi najwiêkszego protest songu PRL-u, ¶piewanego na wiecach i manifestacjach. Sam Kaczmarski t³umaczy³ j± inaczej – bohater utworu, alter ego artysty, choæ „pie¶ni± dodawa³ si³” masom, by³ zawsze wolny i sam , wybiera³ indywidualn± drogê i obce mu by³y wszelkie dzia³ania zbiorowe.

Stan wojenny zasta³ Jacka razem z pierwsz± ¿on±, Ink±, w Pary¿u. W latach 1981- 90 przebywa³ na emigracji, koncertuj±c niemal w ca³ej Europie. W Monachium wspó³pracowa³ z Radiem Wolna Europa, prowadz±c w³asn± audycjê. Mówi³ o sobie, ¿e jest „ krn±brnym s³ug± sentymentalnej panny S” ( Solidarno¶ci). W tym czasie sprzeda¿ jego kaset w kraju objêta by³a ca³kowitym zakazem, a jego piosenki dociera³y do polskich odbiorców poprzez RWE i potajemne kontakty z Zachodem. Utwór „Nasza Klasa” sta³ siê g³osem pokolenia emigrantów. Po powrocie do Polski w 1990 roku da³ seriê koncertów , gromadz±c na nich t³umy fanów. Wydawa³ p³ytê za p³yt± : „Wojna postu z karnawa³em, „Sarmatia, „Szukamy stajenki”. Wyda³ te¿ powie¶æ autobiograficzn± pod ironicznym tytu³em „ Autoportret z kanali±”. Konsekwentnie odmawia³ przyjêcia stanowisk dyplomatycznych na zagranicznych placówkach, twierdz±c, ¿e nie nadaje siê do regularnej „pracy u podstaw”. W sierpniu 1995 roku przeniós³ siê na sta³e do Australii, sk±d powróci³ po roku promuj±c p³ytê „Pochwa³a ³otrostwa”. Wydawa³oby siê, ¿e ostatni okres ¿ycia Jacka Kaczmarskiego, spêdzony w Gdañsku, u boku Alicji Degas to najbardziej harmonijny i pogodny czas w jego ¿yciu. Dojrza³y , pogodzony z ¿yciem artysta ma ju¿ za sob± lata miotania siê, namiêtno¶ci i poszukiwañ. Pisze ciep³e wiersze dedykowane dzieciom Alicji („Chod¼my pozbieraæ muszelki”). Nawet kiedy coraz bardziej s³abnie na skutek postêpuj±cej choroby nowotworowej, nie przestaje celebrowaæ ¿ycia.

Kaczmarski zmar³ na raka, w Wielk± Sobotê, 10 kwietnia 2004 roku. Jego ostatnia partnerka, Alicja Degas, która do koñca walczy³a o ¿ycie Jacka, wspieraj±c go ze wszystkich si³ do dzi¶ prowadzi Fundacjê im. Jacka Kaczmarskiego, organizuj±c festiwale jego piosenek. By³ dla niej mi³o¶ci± ¿ycia.

Córka Jacka Kaczmarskiego, Patrycja Wolny mieszka na sta³e w Pary¿u. Ostatnio zagra³a w filmie Agnieszki Holland „Pokot”


Miasto sto³eczne Warszawa
Kino Atlantic
Entropia S³owa

re¿yserka Katarzyna Ko¶cielak

zapraszaj± na pokaz filmu dokumentalnego "BARD" z okazji 60-ej rocznicy urodzin Jacka Kaczmarskiego po³±czonego ze spotkaniem z przyjació³mi Barda m.in.:

El¿biet± Adamiak, wokalistk±, kompozytork±
El¿biet± Wojnowsk±, wokalistk±, kompozytork±
Aleksandr± Dziadykiewicz, dziennikark± Radia Tok Fm
Mateuszem Nagórskim, wokalist±, kompozytorem
Krzysztofem Nowakiem, autorem antologii utworów Jacka Kaczmarskiego
Tomaszem Kopciem, wydawc± Jacka Kaczmarskiego

29 marca, godz. 18:00

Gospodarzami wieczoru bêd±: Katarzyna Ko¶cielak oraz Artur Wolski

Scenariusz wieczoru:

- 18.00 - przywitanie Go¶ci specjalnych oraz widzów
- 18.10 – 19.40 - projekcja dokumentu

- 19.45 - 20.45 - rozmowa z Go¶æmi oraz czytanie wybranych tekstów Jacka Kaczmarskiego przez aktorów Annê Smo³owik oraz Wojtka Solarza ilustrowane obrazami Mistrzów m.in. Rembranta, Hieronima Bosha i Piotra Breugla starszego.

Po projekcji i spotkaniu zapraszamy na poczêstunek smakowitych lodów PURA VIDA oraz rozgrzewaj±c± herbatê LOYD (Mokate Family Biznes).

Aby wzi±æ udzia³ w wydarzeniu 29 marca nale¿y wype³niæ formularz wype³niæ formularz

Zg³oszenia przyjmowane s± do 24 marca. Liczba miejsc ograniczona. Prze¶lemy potwierdzenie wpisania na listê go¶ci

*O filmie ‘Bard”
Nazywano go bardem Solidarno¶ci, choæ z czasem przylgnê³o to do niego jak przekleñstwo. O tym, jak czêsto bywa³ nierozumiany ¶wiadcz± jego s³ynne „Mury” odebrane jako hymn ruchu zbiorowego , choæ jest to opowie¶æ o samotno¶ci artysty w t³umie . Uwa¿a³ siê przede wszystkim za poetê. Teksty jego pie¶ni - pe³ne aluzji i odniesieñ do politycznej i spo³ecznej rzeczywisto¶ci kszta³towa³y ¶wiatopogl±d i wra¿liwo¶æ kilku pokoleñ – zarówno m³odych ludzi dorastaj±cych w g³êbokim PRL-u, jak i tych wchodz±cych w transformacjê. Nie przestaj± oddzia³ywaæ tak¿e dzisiaj. Jego liryka- obierana g³ównie jako protest-songi, wykracza poza opozycyjny stereotyp - jest uniwersalna, aktualna w ka¿dym czasie. Jacek Kaczmarski – bohater filmu dokumentalnego „Bard” Katarzyny Ko¶cielak pisze i ¶piewa o zawi³o¶ciach ludzkiej natury i paradoksach historii, gorzko komentuje ¶wiat, wieszczy katastrofê.

On sam by³ postaci± niejednoznaczn± , pe³n± sprzeczno¶ci, a takie postaci zazwyczaj fascynuj± najbardziej. Zdaniem najbli¿szych przyjació³ – twarzy mia³ wiele , choæ tê prawdziw± ukrywa³ byæ mo¿e za ró¿nymi maskami. Z jednej strony charyzmatyczny, porywaj±cy t³umy, ujmuj±cy sw± otwarto¶ci± i serdeczno¶ci±, z drugiej – targany namiêtno¶ciami. Te dwa ró¿ne portrety wy³aniaj± siê z relacji osób zwi±zanych z Jackiem. W filmie wypowiadaj± siê przyjaciele towarzysz±cy mu na równych etapach ¿ycia i drogi twórczej, min. Agnieszka Holland, Andrzej Seweryn, Jan Pietrzak. Autorka wykorzysta³a bogaty materia³ zdjêciowy z archiwów prywatnych, nigdy dot±d nie pokazywany.

„Bard” jest prób± rekonstrukcji obiektywnego, z³o¿onego i prawdziwego portretu wybitnego artysty. A tak¿e prób± odpowiedzi na kilka pytañ : Na ile Kaczmarskiego ukszta³towa³y czasy w których ¿y³? W jaki sposób zdeterminowa³y go ¿yciowe do¶wiadczenia ? Na czym polega³ i czym jest dzisiaj fenomen Jacka Kaczmarskiego ? To tak¿e opowie¶æ o ¿yciu prze¿ywanym ca³± pe³ni± - pe³nego pasji, zaanga¿owania, ale tak¿e rozdarcia i cierpienia. I o cz³owieku – z jednej strony kochaj±cym ¿ycie, z drugiej- balansuj±cym „na krawêdzi”.

(Magdalena Ciepliñska i Artur Wolski - Kino Atlantic)



 
Pokrewne linki
· Wiêcej o Info
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Info:
Beyoncé Knowles pozwana o plagiat


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 4.20
G³osów: 340


Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*